T-Expedice je příležitost pro nadané žáky a studenty škol z Jesenicka

14.03.2023

Moderní muzeum není jen místo, kde obdivujete historii vystavenou ve vitrínách, úplně s přehledem je to otevřená a kreativní instituce, která například dává prostor mladým lidem. Třeba badatelům, asi tak ve věku 13 až 18 let.

Tenhle popis přesně sedí na vzdělávací a badatelský program pro nadané žáky zvaný T-Expedice, za nímž stojí Vlastivědné muzeum Jesenicka a Středisko volného času Duha Jeseník. T-Expedice je o zapojení zvídavých žáků a studentů základních a středních škol z okresu Jeseník, pokud se cítí silní a extra motivovaní zkoumat některé vědní obory.

Tímto vrháme tázavé pohledy na osmáky a deváťáky, ale i na prváky a klidně čtvrťáky, jestli by je nelákalo zabádat si pod dohledem skutečných vědců a zjistit díky T-Expedici něco zajímavého o Jesenicku. Protože jednou z přidaných hodnot programu je pokus objevit v přírodních a humanitních vědách něco pozoruhodného o našem okrese.

Letošní ročník vyvrcholí týdenním bádáním přímo v Jeseníku (10.-17. 6.), mladí vědci se mohou realizovat v hydrobiologii (vodní bezobratlí a jejich vliv na čistotu jesenických řek), entomologie (obživa hmyzu a snaha obohatit muzejní sbírku o nové druhy), architektura a urbanismus (městský prostor Jeseník a jak se v něm pracuje architektovi), fyzika a technika (stavba a testování raketového motoru), chemie (vývoj a testování kosmetických výrobků).

Myslíme úplně vážně, že kdo z děcek u sebe pozoruje nápadnou lásku k přírodovědě, architektuře, fyzice nebo chemii, měl by seriózně zvážit přihlášku na T-Expedici, čas má do 31. března. V dobrém slova smyslu může organizátorům takového žáka "bonznout" i sama škola ;-)

Foto (zdroj): archiv T-Expedice

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.