Světový unikát robotů z Gymnázia Jeseník

17.12.2019

Tak zase jednou jesenické gymnázium boduje a dost pravděpodobně rovnou světovým prvenstvím. Nepodařilo se nám zjistit, že by byl na zeměkouli někdo druhý, kdo by byl s LEGO roboty schopen sehrát regulérní divadelní hru, jako to zvládá robotický R.U.R. tým.
Scénáře a režie se chopil Filip Worm, techniky Roman Chasák, programovaných herců pak studenti gymnázia, výsledkem čehož je ojedinělé převedení Čapkovy divadelní hry R.U.R. (Rossum's Universal Robots) na 'prkna, která znamenají svět', poprvé v dějinách i pro roboty. Premiéra představení se odehrála v angličtině v listopadu 2015 na festivalu v Praze, pak robotům tleskali na americké ambasádě, načež přišel zájezd divadla do švédského Göteborgu (obojí ve 2016). Nastudování hry v češtině předvedl R.U.R. tým na domovském gymplu, na dni otevřených dveří v roce 2017, o dva roky později pak i na jesenické Divadelní žatvě. Zatím poslední představení se uskutečnilo nedávno 14. listopadu na Týdnu vědy Akademie věd ČR v Ostravě. A vždy to byl úspěch. Ostatně i u hesla 'Čapek - R.U.R.' na Wikipedii je o robotickém zpracování hry zmínka!
Celkem je do představení zapojeno 8 robotů LEGO MindStorms EV3 a jeden humanoidní robot NAO. Do realizace se za celou dobu zapojilo na 20 studentek a studentů. Část z nich propůjčila hlasy, někteří staví a připravují roboty a kulisy, tři studenti pak roboty vodí (programují) při představení.
Otcové téhle záležitosti Filip a Roman by vám k tomu jistě řekli ještě mnohem více zajímavostí, positivJE je obyčejně pyšné, že Jesenicko je v něčem takhle napřed. A R.U.R. tým si sní jeden velký sen - pro rok 2020, kdy Čapkovo dílo oslaví 100. výročí, by chtěli hru zahrát na opravdu velkém divadle (že prý klidně v tom národním). Takže mají obrovskou motivaci představení dále vylepšovat, aby se pro velký kulturní stánek stali neodmítnutelným ansáblem, k čemuž ale nezastírají, že by potřebovali i nějaké 'technologické' mecenáše, kteří by jim třeba pomohli pořídit ještě lepší techniku. Nevíte o někom?

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.