Světový den vody, klíčové suroviny Jesenicka

22.03.2020

Máte to někdy stejně jako my, že už se radujete i z deště nebo mokrého sněhu, protože když nic, tak příroda je za to ráda? ;-) Pokud ano, zřejmě už i vás pozitivním způsobem ovlivnil Světový den vody, který si připomínáme právě dnes.
Co si budeme povídat, náš region s vodou dosti zásadně počítá, ba co víc, tady se narodil zakladatel prvních vodoléčebných lázní na světě! Však jsme vám měli na tomhle místě právě teď referovat o několika akcích, jež by nám mezinárodní den H2O v lázních a ve městě připomněly, leč jistý virus změnil plány. Celý tenhle týden měl být oslavou životadárné vody, s níž se učíme šetřit, jíž začínáme více zadržovat v přírodě, a kterou se chystáme více krotit, aby nám ještě lépe sloužila, třeba k výrobě elektřiny.
Snad to vidíte podobně. Dokud v tomhle kraji budeme oslavovat Vincenze Priessnitze, budeme dávat prostor lidem, jako je Lukáš Abt, co s Atlasem jesenických pramenů popularizuje vodu a prameny na Jesenicku či Juraj Grňo, co učí okres Jeseník zachytávat dešťovou vodu, vidíme to tak, že Jesenicko si podrží a možná ještě i vylepší své image 'zeleného regionu', ze kterého mladí lidé přestanou utíkat, ale dokonce se sem začnou stěhovat.
Připomeňme si dnešní Světový den vody a popřemýšlejme každý u sebe, jestli ve svých návycích nemůžeme udělat pár opatření vedoucích k úspoře vody. Zkrátit sprchování, nezalívat trávník, zkusit dotaci na záchyt dešťovky, přestat kupovat balenou vodu, ale pít tu z kohoutku...

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.