Světová klavírní soutěž v Jeseníku

04.04.2019

Tohle je vážné, vážná hudba zapisuje Jesenicko do světových hudebních kalendářů, vážně! Děje se tak díky už 21. ročníku Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua. Aniž musíte být znalci vážné hudby, můžete uznale pokyvovat nad renomé, jaké si podnik vybudoval.
Pojďme si říci, kdo byl ten pán, po němž se soutěž jmenuje. Franz Peter Schubert byl vídeňák, skladatel, jehož význam coby autora asi 600 písní a skladeb narostl až po jeho smrti (r. 1828, dožil se pouhých 31 let). Vazba na Jesenicko je jednoduchá, jeho maminka pocházela ze Zlatých Hor, otec pak z Malé Moravy.
Festivalu dali základ v roce 1978 manželé Lejskovi s panem Aloisem Složilem, formát se postupně vyvinul až v současné mezinárodní klání, které se po světě těší velkému respektu, ačkoli se koná 1x za dva roky. Ono čtyřruční hra na klavír není úplně běžná a tahle soutěž patří v daném oboru k nejlepším minimálně v Evropě. Tak třeba letos se do Priessnitzových lázní sjedou klavíristky a klavíristé z Francie, Itálie, Německa, Polska, Slovenska, Ukrajiny, Ruska, Litvy, Estonska, Arménie, Číny, Vietnamu, Japonska, Brazílie. Všichni zahrají na křídla světoznámé české značku Petrof a laureáti pak dostanou odlitek Schubertovy busty, kterou vyrobil místní sochař Roman Boreček. Dalším důkazem prestiže je fakt, že v porotě soutěže letos usedne jeden z nejlepších českých pianistů Ivo Kahánek.
Takže organizačnímu výboru, ZUŠ Jeseník a Městským kulturním zařízením Jeseník držíme palce, ať se festival, který proběhne 24. až 27. dubna v Kongresovém sále Priessnitzových lázní, vydaří. Vy všichni jste srdečně zváni, vstupenky ještě jsou.
Jsme rádi, že jsme vám zase ukázali světovost vašeho regionu, hudba tady fakt frčí.

Foto (zdroj): archiv pořadatele

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.