Sudetikus má ve 2020 napilno

12.02.2020

39! Třicet devět je číslo, které vyjadřuje počet akcí, které v průběhu roku 2020 plánuje zorganizovat spolek Sudetikus. Podle množství a rozsahu témat to vypadá, že jde o profesionální produkční agenturu a oni to jsou přitom nadšení srdcaři, kteří tohle všechno dělají pro Jeseník, pro Jesenicko! Dle svých hlavně časových a kapacitních možností doplňují nejaktivnější členové spolku Matěj Podhola, Markéta Turková a Filip Kania vizionářku Martinu Seidlerovou, s realizací jim pomáhá dalších asi 12 dobrovolníků, plus se zapojují také někteří partneři a dárci. Přátelé, tohle zaslouží aplaus!
Co je pozoruhodné, jak obsahově pestrý rozstřel akce Sudetiku mají. Mnoho z vás už určitě zná světový koncept Restaurant Day, kdy na jesenickém náměstí Svobody každý z vás může na půlden otevřít vlastní restauraci. Ostatně tuhle sobotu 15. února je další příležitost, kdy navařit nebo přijít ochutnat kulinářské dovednosti jiných.
Zvedat témata, která hýbou anebo by měla hýbat společností, jsou pod vedením Sudetiku otevírána v rámci tzv. Ranního klubu, který se s nepravidelností uskuteční 6x. Letos už byla diskutována témata péče o handicapované děti a budoucnost Kina Pohoda.
Dalším počinem spolku je zastřešení platformy Rada studentů, v níž se žáci a studenti zdejších škol zabývají tématy, jež mají ambici zkvalitňovat školy, zlepšovat atmosféru na nich, a také vlastně vtáhnout děti a mládež tak říkajíc do světa dospěláků tím, že je aktivizují k zájmu o svoje okolí.
Fandové lokálních potravin a výrobků dostanou několik příležitostí, jak se na farmářských trzích k regionální produkci dostat, a i za tímto projektem stojí Sudetikus.
Zapomenout nemůžeme na klíčovou roli spolku ve věci oživení letního divadla v Jeseníku, což se bude i v letošním roce dít hlavně prostřednictvím kulturně-společenských setkání s názvem Park žije!
Do zbylých 39 akcí pak jde o různé celorepublikové aktivity typu Ukliďme Česko, Den Země plus zvedání tradičních témat, jako jsou Velikonoce, vánoční punč, dýňové slavnosti aj.
Vypadá to všechno idylicky, že si jen stačí na webu www.positivje.cz prohlédnout kalendář, zapsat termíny a pak jednoduše přijít, co? No, to penzum práce, kterou to na 2020 vyžaduje, by sneslo i další dobrovolné ruce, a tak na vás chceme malinko apelovat, že kdybyste někdo měli chuť s čímkoli pomoci, Martina Seidlerová vám určitě moc ráda něco svěří :-) Ozvěte se jí prosím na e-mail spolek@sudetikus.cz. Díky vám.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.