Studenti z eMka v zahraničí

09.04.2019

Deset měsíců v roce se středoškolští učitelé poctivě snaží dostávat do studentů teoretické a praktické znalosti a někdy to jde z tuha. Chtějí je připravit do života, ale znáte to, mladí mají svoji hlavu, na rady starších moc nedají. No, a někdy vám snahy učitelů může zasuplovat pár týdnů v zahraničí.
Možná nějak podobně si argumentoval tým ředitele Jiřího Viterny z jesenické střední školy strojírenské a stavební, když pro svoje žáky připravili sérii zahraničních stáží. V rámci projektu Erasmus+ (vzdělávací program Evropské unie, která škole poskytla grant přes 100tis. euro) vycestuje během dubna až května na 30 studentů eMka na zahraniční stáže do strojírenských a stavebních firem v Anglii a Irsku. 28 z nich stráví čtyři týdny přímo ve firmě, bydlet budou v rodinách, takže angličtina 24/7 ... Je tedy velmi pravděpodobné, že tyhle dny pro ně budou velmi výživné a dost možná nahradí desítky hodin angličtiny, základů společenských věd a ekonomie. Prvních deset kluků je od soboty v irském Corku, kde je čekají tuny nových zážitků. Další várka po nich zamíří na stejné místo a pak ještě 10 jesenických studentů bude dělat reklamu České republice v anglickém Portsmouthu. Dva z třicítky vyvolených budou v Corku dokonce na tříměsíční stáži! Milí deváťáci, s Erasmem vycestují studenti stavební i strojní průmyslovky, ale taky budoucí řemeslníci (instalatéři, zedníci, obráběči), tak se nic nebojte, že by řemeslo přišlo zkrátka. Naopak, už velmi brzo bude řemeslo skvělý job.
Kdepak, tyhle zahraniční zkušenosti vám žádné sezení v lavici nezprostředkuje, tohle si musíte prožít a je skvělé, že k tomu děti mají přístup už teď, během studií. Ty se jim budou hodit v budoucích kariérách, už jen osvědčení (Europass) těmto ambiciózním jedincům pootvírá dveře na vysoké školy i k některým zaměstnavatelům.
Aplaus od positivJE všem pilným studentům.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.