Studenti hotelovky na zkušené v Polsku

19.04.2024

Docela často jsme z různých míst dotazováni, jak si Jesenicko vede v přeshraniční spolupráci s Polskem. Upřímně, moc toho z rukávu nesypeme. Rozhodně jsou tu partnerství v cestovním ruchu, občas se objeví projekty meziobecní spolupráce, ale v byznysové rovině směrem na Polsko velký pohyb nevidíme.

Ke změně třeba přispějí budoucí absolventi jesenické hotelové školy, kteří jsou aktivně zapojeni do česko-polského projektu 'Cross-border Workshops on Vocational Competences: Culinary Adventure', jehož prostřednictvím se jim polština a Polsko jako takové dostává pod kůži.

Projekt financovaný Visegrádským fondem je o společném zvyšování kompetencí v oblasti gastronomie, baristiky a someliérství, o sdílení nápadů a o získávání praktických zkušeností s používáním jazyka toho druhého.

První setkání se odehrálo v únoru na půdě jesenické hotelovky, kde se Poláci učili vařit například české knedlo, zelo, vepřo.

A včera se naši studenti pro změnu vrátili z polské Wroclawi, kde strávili čtyři dny v partnerské škole Zespół Szkół Gastronomicznych. Dostalo se jim péče od vedení školy, ale hlavně od polských vrstevníků. Pilovali polštinu i navnímávali polskou kulturu. To jsou dobré předpoklady pro budoucí pokusy uspět v něčem na větším polském trhu.

Kamil Kavka 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.