Studánky a prameny máme na Jesenicku pod kontrolou

01.04.2020

Je to pořád ta samá písnička, jak jde o vodu v České republice, Jesenicko prostě je v popředí. Nově to potvrzují data z Národního registru pramenů a studánek provozovaného neziskovkou Mladí ochránci přírody. Cílem projektu je evidovat všechny přírodní vodní zdroje v Česku, které jsou průběžně zakreslovány do mapy.
Podle očekávání se mapa na Jesenicku dosti zelená a modrá, což jsou piktogramy signalizující, že tady máme mnoho vodních zdrojů a hodně z nich je pitelných. Zcela podle očekávání to platí pro Studniční vrch a okolí lázní až dolů do města a na druhou stranu směr Žulová. Vodou protkaný je i protější kopec nad Jeseníkem v okolí Křížového vrchu, Zlatého chlumu a Čertových kamenů. Pohled na Rychlebské hory taky potěší, v celém pásu od Bíle Vody a Javorníku až po Ostružnou je v mapě zapíchnuto hodně špendlíků. Drobné vodní zdroje jsou rozesety taky na Zlatohorsku včetně Rejvízu, jak jinak ;-)
Prohlédněte si okres Jeseník na mapě zde, ale hlavně si proklikejte alespoň některé prameny. Tahle mapa není jen o vodních zdrojích, téměř ke každému z nich je připojeno i nějaké povídání, přesné souřadnice a nechybí fotografie. To vás bude bavit. A hlavně vás může bavit jejich obcházení potom v létě. Neříká si to o nějakou prázdninovou výzvu typu "Každý týden jeden pramen."? Přemýšlejte.
Kromě toho tady pořád běží aktivita Jesenické prameny, kdy se každý z vás může starat o drobné vodní památky.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.