Strojařina na jesenické průmyslovce je pohodové studium

09.05.2022

Tenhle region stojí na strojírenském průmyslu a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to v nejbližší době mělo výrazněji měnit. Kdo vystuduje obory na tuhle část hospodářství navázanou, o práci nouzi mít nebude.

Jesenická průmyslová škola patří k tradičním "dodavatelům" lidského kapitálu do místních strojírenských firem. V těchto šlépějích šlape i loňská absolventka oboru strojírenství právě na SPŠ Jeseník Adéla Mikundová. Povídali jsme si s ní v rámci podcastu o kariérovém poradenství, které směřujeme hlavně k žákům druhého stupně základních škol, když se blíží do 9. třídy a vybírají si střední školu.

Adéla speciálně pro ně v rozhovoru poodkryla zákulisí školy, přátelské učitele, zázemí vč. sportovních koutků s ping pongem a stolním fotbalem, populárním bufetem Kafoods apod. Neopomněli jsme se jí zeptat na odborné předměty, s jakými se jako budoucí strojařka (např. konstruktérka, obsluha CNC stroje apod.) potkává. Tak třeba kreslení na počítači, strojírenské technologie, stavba a provoz strojů, obrábění kovů, to jsou namátkou její odborné předměty.

O absolventy strojírenských oborů je zájem, už během studií se o ně třeba na ročníkových praxích zajímají firmy typu Fenix, Řetězárna, Assmont, Vesa a další.

Ovšem pozor, aby do těchto řekněme tradičních odvětví se sunou technologie, budoucí strojaři se skoro určitě potkají s umělou inteligenci, roboty, virtuální realitou, tak s tím milí žáci počítejte.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.