Středoškoláci z Jesenicka se těší pozornosti Kraje

02.12.2019

Už jsme vám to říkali, že podle jedné ze statistik až 40 % učňů a asi 37 % studentů v posledním ročníku střední školy říká, že si školu nevybralo správně? To nám nepřijde jako číslo veselé, takže se zájmem sledujeme jesenické střední školy, jak se snaží rozšiřovat nabídku o řekněme atraktivnější obory, čímž snad přispějí ke snížení těch dvou čísel. Protože jsou střední školy zřizovány krajem, potřebují, aby ten jim šel na ruku. A ono se zdá, že jde ;-)
O nových oborech IT a elektrikář na eMku, masér na SŠ gastronomie a farmářství a kameník, ošetřovatel a tesař na Odborném učiliště v Lipové jsme už informovali, teď máme další pozitiva. Za prvé Kraj i v roce 2020 počítá s podporou cest studentů do zahraničí, a to jak středoškoláků, tak vysokoškoláků. Jde o příspěvek na studijní pobyty delší dvou měsíců a takový příspěvek může činit až 3 tisíce korun na měsíc. Co si budeme povídat, tyhle výjezdy do ciziny mají smysl z několika důvodů - např. zdokonalení cizího jazyka, osamostatnění - výstup z komfortní zóny, nové sociální kontakty, odborné podněty a tak.
Za druhé Kraj hlásí, že i v roce 2020 bude přispívat polytechnickým středním školám, jejich studentům, formou stipendií na to, aby zejména řemesla a technické studijní směry, jež naše ekonomika nutně potřebuje, byly pro deváťáky lákavější a hlásili se na ně. Letos na tahle stipendia v celém Olomouckém kraji padne přes 7 milionů, příští rok to bude ještě o trochu víc.
A pro Jesenicko má Kraj ještě jednu specialitu - jednorázové stipendium těm studentům, kteří nastoupí na střední školy v okrese Jeseník. Jo, je to nesystémové, ale cítíme, že mnoho studentů nám teď utíká za kopec "z principu", i když tu stejný obor máme a třeba v obdobné kvalitě. Ale jasně, že kvalita musí zůstat hlavním měřítkem!
Tak osmáci, deváťáci, vybírat školu pečlivě.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.