Stavba krytého bazénu v České Vsi je na spadnutí

10.07.2024

1. listopadu se Jesenicko ocitne na suchu. Ten den totiž po dlouhých 53 letech neotevře stařičký krytý bazén v České Vsi. Na pomyslném suchu tak budou všichni plavci i neplavci, které to v chlorované vodě baví.

Jenomže tahle zpráva nemá ani náhodou znamenat tragický konec plavání v regionu. Podzimní uzavření bazénu dokonce dost významně přibližuje zhmotnění snu o důstojném vodním stánku tady v okrese. Jako klíčové se jeví fakt, že se do realizace zapojují ti nejlogičtější aktéři, když stát nebyl schopen přijít s rozhodující finanční spoluúčastí, jak byste si možná u asi čtvrtmiliardové investice tohoto druhu představovali.

Naštěstí neúnavné klepání na dveře mnohých lokálních politiků, v čele se starostou České Vsi Petrem Mudrou, nakonec narýsovalo proveditelnou variantu, v niž samotné Jesenicko sehraje velkou roli.

To zásadní proběhlo v Olomouci, když krajští zastupitelé většinou hlasů podpořili rekonstrukci českoveského bazénu coby nepostradatelné infrastruktury částkou 150 milionů korun. Nebýt tohoto balíku peněz v podobě dotace, zůstalo by 1.11. pouze u zavřeného bazénu.

To druhé důležité se právě v těchto týdnech odehraje na zastupitelstvech 24 měst a obcí okresu Jeseník. Na nich totiž bude rozhodováno o finanční spoluúčasti každé jedné obce. To je skvělá vizitka Sdružení měst a obcí Jesenicka SMOJ, že se 24 starostek a starostů snaží poskládat dalších až 80 milionů korun, aby se podařilo pokrýt 250 milionový rozpočet. Zbylých odhadem 20 milionů zajistí Česká Ves.

Jestli tohle klapne, tak je to za nás další políček státu, který si nás pořád dostatečně nevšímá a je to i pozitivní signál ze SMOJ, že se snad blýská na lepší časy a po kompostárně a teď bazénu můžeme očekávat další společné celoregionální projekty.

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.