Společný boj za lázeňské poplatky

22.07.2019

Jak může fungovat spolupráce na celoregionální úrovni, nám názorně ukazuje současná snaha starostky lázeňského města Jeseník Zdeňky Blišťanové, senátora za Jeseník a Šumperk Mirka Adámka a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka.
Ti se společnými silami pokusí zasáhnout do novely zákona o místních poplatcích, která ve svém současném znění od ledna připraví lázeňská města o nemalé příjmy plynoucí z lázeňských poplatků, jež dnes platí všichni návštěvníci lázní. V případě Jeseníku může ročně jít i o jeden a půl milionu korun. Selský rozum říká, že pokud města budují a udržují infrastrukturu v lázeňských částech svých měst, která pak slouží i klientům lázní, měly by se tyhle investice vracet formou lázeňských poplatků zpět do rozpočtů měst. Nemyslí si to navrhovatelé zákona, kteří chtějí od poplatků osvobodit pacienty vyslané do lázní pojišťovnou na tzv. komplexní péči, a tak je třeba se ozvat. Co si budeme povídat, mít ve městě lázně je skvělé hlavně pro cestovní ruch, ale pro exekutivu je to taky určitý závazek. V případě Jesenicka se to týká Priessnitzových léčebných lázní a Schrothových lázní v Lipové, stojí za to zabojovat. Senátor Adámek předložil legislativní návrh změny, tak uvidíme, jak se mu v Senátu a Poslanecké sněmovně povede.
Kéž by tenhle počin ukázal politikům recept, jak pro Jesenicko vybojovat další změny zákonů, které by braly v potaz nevýhody našeho regionu. Líbila by se nám daňová zvýhodnění pro zdejší podnikatele, hodily by se nějaké pobídky pro ty, kteří by se na Jesenicko přistěhovali ... (včetně lékařů, učitelů ...). A že ve světě už tyhle věci fungují.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.