Špicar říká mozky, le Moigne data, Till a Zezulová studenty, Ohlídal služby ICOK. Máme recept na rozvoj byznysu na Jesenicku

23.11.2023

Být včera mezi podnikateli v Rytířském sále Vodní tvrze, kde se mluvilo o ekonomické transformaci Jesenicka, zřejmě bychom se cítili polichoceni, že na akci promluvila dvě známá jména českého byznysu a zároveň dva velcí propagátoři a podporovatelé digitalizace České republiky – Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky a Tania le Moigne, šéfka české pobočky technologického gigantu Google.

V panelu Inovativní byznys na druhém dějství positivJE FESTIVALU 20023 hovořilo celkem pět hostů. S tím nejpraktičtějším pohledem na pořizování robotů přijeli z mohelnické Helly vedoucí designu a vývoje Vladimír Till a členka HR oddělení Vendula Zezulová. Zástupcům místních firem nasdíleli své zkušenosti například ze spolupráce se středními školami a všechny přítomné ubezpečili, že robotizace u nich nezpůsobuje žádné propouštění. Ale tlak na změny kompetencí zaměstnanců to samozřejmě přináší.

Martin Ohlídal z Inovačního centra Olomouckého kraje pomáhal motivovat zejména zástupce malých podniků, aby se i oni digitalizací vážně zabývali. Ona se totiž jeví z hlediska budoucnosti jako nevyhnutelná a služby inovačního centra s ní umí velmi dobře pomoci. Máme příklady i odsud, ozvěte se.

Pak už se moderátor spojil s Prahou a videopřenosem přivítal virtuálně v Jeseníku Radka Špicara. Ten muž možná neříká žádné šokující super novinky, ale ta přesvědčivost, s jakou o nutnosti změnit se (firmy) mluví, je nakažlivá. Ujasnili jsme si, že samozřejmě ví a respektuje, že v Česku nemáme jenom montovny, ale vývoj, design a prodej musíme zlepšit. Mimochodem Jesenicko je s investicemi do výzkumu hodně pod českými průměrem. Takže zaměstnavatelé, najmout inženýry a vyvíjet ;-)

Druhý živý vstup byl taky z kategorie 'nejvyšší soutěž'. To se na pár minut naladila na Jesenicko šéfka pobočky Google v ČR Tania le Moigne. A když vám tahle vlivná žena dává "školení" o zapojení technologií ve prospěch podnikatelů, o potenciálu umělé inteligence, o důležitosti práce s daty nebo o digitální gramotnosti zaměstnanců, prostě jí to věříte.

V těch dvou hodinách toho zaznělo mnohem víc, nové znalosti a kontakty si odnesli ti, kteří na panel Inovativní byznys dorazili. Nebylo jich málo a je to pro nás signál, že podnikatelský sektor je "na značkách", připraven naskakovat na trendy a snažit se.

positivJE a Inovační centrum Olomouckého kraje jsme připraveni jim v jejich úsilí v rámci možností asistovat.

Foto (zdroj): Josef Kavka  

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies