Smart odpady v Lipové

15.08.2019

Všichni asi tušíme, že věci týkající se odpadů budou už jen nabývat na významu, protože stále většímu počtu lidí dochází, že ochrana životního prostředí je prostě naše zodpovědnost. Fanklub popírače globálního oteplování V.K. se zmenšuje, budoucnost planety si budeme muset odmakat.
Naštěstí příležitostí jsou desítky, třeba obec Lipová-lázně to vzala za jeden z možných konců. Spouští 'smart svoz odpadu', což v praxi znamená elektronickou evidenci objemu vyprodukovaného směsného odpadu jednotlivými domácnostmi. Úplně normálně, chlapi na stupačkách mají mobilní terminál, kterým načítají QR kódy. Díky sesbíraným datům Lipová dostane detailní přehled o tom, jak dneska lidé třídí a kolik kilo odpadků každý z nich dá do popelnice. Hlavní motivací je zvýšení množství vytříděného odpadu, protože jak možná víte, do roku 2030 dojde k velmi razantnímu nárůstu ceny za vyvezení každé jedné tuny odpadu na skládku. Jestliže dnes na ní končí až 45 % všech odpadů, do roku 2030 (dle EU do 2035) se musíme dostat na 10 % a to je hodně ambiciózní. Vytříděno má být 65 % odpadů (dnes asi 40 %) a energeticky využito bude 25 % (dneska cca 12 %).
Oceňujeme, že zdejší obce a města zapojují technologie i do něčeho tak manuálního, jako je práce popelářů (se vším respektem k nim), Lipovou v tomhle jde považovat dokonce za lídra okresu.
A proto neberte na lehkou váhu, kdo všechno do budoucna bude muset ovládat informační technologie. Stručně řečeno - všechny profese. Jen se podívejte na zmíněné popeláře, ti chlapi musí ovládat čtečku a kdoví, co je čeká do budoucna. Otevírání popelnic na otisk prstu? Koulení popelnice s VR brýlemi?...
Teď posíláme pochvalu do progresivní Lipové.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.