Skvělá beseda o Evropské unii

29.01.2020

V přednáškovém sále jesenické knihovny proběhla včera a dnes dopoledne velmi zajímavá přednáška, možná spíše debata, na téma 'EVROPSKÁ UNIE a ČESKÁ REPUBLIKA'.
Řečníky byli rektor olomoucké Univerzity Palackého Jaroslav Miller a vedoucí kanceláře Evropská komise v ČR Dana Kovaříková. Nešlo o žádnou slepou propagaci EU, ale o velmi racionální vysvětlování role a poslání EU, zapojení Česka do jejího fungování, kdy politici prostě nemají říkat (rozuměj se vymlouvat), že "... Brusel nám zakázal... Brusel nám nařídil ...", protože 'Brusel' jsme i my.
Oba hosté velmi otevřeně a srozumitelně popsali současné problémy Evropské unie, jasně pojmenovali největší úkoly evropských i národních politiků a naznačili i několik scénářů, jak může EU z krize vybřednout.
Možná, že mnoho posluchačů slyšelo spoustu informací poprvé, dokonce jsme měli dojem, že po takovéto přednášce by i nejeden euroskeptik revidoval svůj názor.
positivJE to vidí stejně, jako oba přednášející - v členství ČR v EU jednoznačně převažují přínosy. Třeba za rok 2019 činil čistý příjem ČR z EU 68,5 miliard korun. Ale těch východ je od legislativy, bezpečnosti, otevřených hranic bez cel, svobody pohybu lidí ... mnohem, mnohem více.
Děkujeme za spolupráci Univerzitě Palackého a MKZ Jeseník, positivJE bylo moc rádo součástí.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.