Školní parlamenty ZŠ Jeseník, Česká Ves a Javorník navštívily starší kolegy z Parlamentu ČR

23.05.2022

V mezinárodních průzkumech čeští žáci a studenti vyjadřují jednu z nejmenších radostí z chození do školy. Obliba školy na základce činí 68 % (mezinárodní průměr 86 %), obliba školy na střední činí dokonce jen něco k 55 % (uvádí analýza Nadačního fondu Eduzměna). I proto se školám může vyplatit sestavení žákovských/studentských parlamentů, aby si zajistily přísun důležité zpětné vazby. Učitelé pak potřebují přijít na to, proč děcka škola nebaví a mají se pokoušet to změnit.

Zvolené parlamenty si pak školy musí hýčkat, aby jim fungovaly. Přesvědčily se o tom tři základní školy z Jesenicka (ZŠ Česká Ves, ZŠ Javorník a ZŠ Jeseník), které pro svoje "poslance" zorganizovaly atraktivní výlet do Prahy, do samotného centra české parlamentní demokracie - Senátu ČR. Cestu do horní komory Parlamentu prošlapal senátor za Jesenicko Mirek Adámek. Ten dětem zajistil nejen prohlídku sídla našich senátorů, ale také setkání s jejich předsedou Milošem Vystrčilem.

Vedle téhle pozitivní inspirace samozřejmě došlo i na užitečné seznámení mezi samotnými reprezentanty školních parlamentů, a tak se Javorník, Jeseník a Česká Ves vzájemně obohacovali a kdoví, možná předjednali nějakou budoucí spolupráci.

Je důležité dát dětem pocítit, že je svět dospěláků bere vážně a je připraven na jejich potřeby reagovat. Jeden z největších bolehlavů školou povinných dětí je motivace učit se něco, o čem nejsou přesvědčeni, že se jim to bude hodit.

Foto (zdroj): ZŠ Česká Ves a ZŠ Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.