Silvie Dvořáčková ve Vidnavě proměňuje látku v šaty značky Handsi

07.08.2025

Silvie Dvořáčková pochází z Vidnavy, kde tvoří pod značkou Handsi. Ta je zcela její – od výběru látky, přes návrh, ušití, až po marketing. V kraji, kde se podle jejích slov dá "nadechnout a zpomalit", dělá poctivou zakázkovou módu.

V době fast fashion věří v kvalitní ruční práci a osobní přístup. Její největší odměnou nejsou prodané kusy, ale spokojené zákaznice, které se vrací. Přestože podnikání v pohraničí není snadné, Silvie hlásí, že při troše houževnatosti a s nasazením internetu to jde i na Jesenicku, i z Vidnavy.

S její módou se můžete seznámit v sobotu 16. srpna na kreativním festivalu YOUNG DESIGN, který se uskuteční v jesenickém Areálu Woox.

Odkud pocházíš?
Z Vidnavy.

Kde teď žiješ?
Ve Vidnavě.

Co tady máš nejraději?
Naší oblastí jednoznačně vládne krásná příroda – lesy, louky, kopce, které mě každý den inspirují k tvorbě. Je to klidný region, ideální pro život i práci, kde se člověk může nadechnout, zpomalit a vnímat svět kolem sebe jinýma očima. Právě tady vznikají mé nápady a nacházím prostor pro tvoření i vnitřní pohodu.

Silvie, seznam nás se svým umem.
Věnuji se tvorbě pod značkou Handsi.cz, která je mou srdcovou záležitostí i každodenní výzvou. Jsem návrhářka, švadlenka, podnikatelka, fotografka, markeťačka, sociální tvůrce i prodejce v jednom – zkrátka všechno, co je potřeba k tomu, aby značka mohla žít, růst a oslovovat lidi. Od prvního nápadu, přes šicí stroj, focení až po propagaci na sítích – vše tvořím s láskou a osobním přístupem.

Handsi.cz je pro mě nejen kreativní projekt, ale i důkaz toho, že ženská podnikavost a poctivá ruční práce mají své pevné místo i v dnešní rychlé době.

Co považuješ za svůj největší úspěch?
Za největší úspěch považuji to, že se e-shop Handsi.cz krásně rozbíhá. Největší radost mi ale dělají spokojené zákaznice, které se vracejí, doporučují mou tvorbu dál a dávají mi tím najevo, že moje práce má smysl. Každá taková zpětná vazba je pro mě obrovským motorem a potvrzením, že jdu správnou cestou.

Co všechno to obnáší – uspět v dnešní 'fast fashion' době se zakázkovou výrobou?
Za každým "úspěchem" stojí spousta času, práce a odhodlání – hodiny u šicího stroje, focení, komunikace se zákaznicemi, vymýšlení obsahu na sítě i běžný provoz e-shopu. Upřímně si úplně nepřipadám jako úspěšná, ale když vidím spokojené zákaznice, které se vrací, vím, že to, co dělám, má smysl. A možná je právě tohle ten největší úspěch – dělat něco, co vás naplňuje a zároveň potěší i druhé.

Kde pro svoji práci čerpáš inspiraci?
Oči mám neustále otevřené – inspirace je totiž všude kolem. Nacházím ji v přírodě i ve městě, v barvách, texturách, kombinacích, které mě zaujmou na první pohled. Miluji módu a všechno, co se kolem ní děje – sleduji časopisy, sociální sítě i běžné lidi na ulici. Všímám si detailů, které pak přetvářím do vlastních nápadů.

Jaké máš další tvůrčí ambice?
Mým přáním je, aby značka Handsi.cz oslovila více lidí a dostala se do širšího povědomí. Nemám ambice dobývat svět, ale moc si přeji, aby moje tvorba dál přinášela radost, byla vidět a inspirovala ostatní. Do budoucna bych také ráda navázala spolupráci s jinou značkou, která sdílí podobné hodnoty.

Jaké podmínky mají kreativci tady v regionu?
Upřímně – v našem regionu to není vždy úplně jednoduché, ať už jde o samotnou tvorbu nebo podnikání. Jsme v pohraničí, kde často chybí větší kupní síla i širší zázemí pro kreativní profese. Na druhou stranu – žiji v krásných Jeseníkách, a právě díky internetu můžu tvořit, prodávat a být v kontaktu se světem i z tohoto klidného koutu republiky. I tady se dá dělat smysluplná práce, jen je potřeba o trochu víc odhodlání a kreativity. A možná právě tím jsme my z regionů tak jedineční – nevzdáváme se a hledáme vlastní cesty.

Vyměnila bys svou práci za jiný obor, i kdyby to znamenalo méně práce?
Rozhodně ne. To, co dělám, mě neskutečně baví a naplňuje – i když je to někdy náročné, nikdy bych to nevyměnila za něco, co by mě tolik neinspirovalo. Věřím, že radost z práce je k nezaplacení, a právě proto zůstávám u své cesty, i když je někdy klikatá.

Chceš lidem na Jesenicku něco vzkázat?
Nebojte se jít za svými sny – i když to někdy znamená dělat věci trochu jinak než ostatní. Podporujme se navzájem, protože právě spolu můžeme náš region udržet živý a plný inspirace. A hlavně – tvořte :)

Silvie DVOŘÁČKOVÁ | Handsi.cz | silvavidnava@seznam.cz

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2025 positivJE. Všechna práva vyhrazena.