Silná žena Lenka Marcinová řídí v USA velké auto i rodinu

10.02.2020

Na příběhu Lenky Padělové, rozené Marcinové, vám dneska ukážeme, jak silné dovedou ženy být, když je okolnosti vystaví zkoušce, v níž musí uspět, protože ve hře je až příliš.
Přitom to všechno začalo úplně normálně, v milované České Vsi, kde si Lenka prožila moc pěkné dětství, na nějž navázal i ten bezstarostný studentský život na jesenickém gymplu. První náznaky, jak to s její schopností 'prostě se postarat' bude, dávalo tušit už vysokoškolské studium na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, kde získala titul v oborech ekonomie a management a trochu prozíravě si doplnila i to tzv. pedagogické minimum, jež jí opravňuje kdykoli začít učit v české škole. Lenka se vždycky snažila být finančně nezávislá, během školy naprosto samozřejmě makala na brigádách (proběhl i příslovečný McDonald's), v létě pak jezdila do Anglie na sběr ovoce, což je podle svědectví těch, kdo to zažili, neskutečná dřina.
Po výšce v roce 2008 přišel přesun do Prahy, rychlý nástup do zaměstnání v japonské firmě, kde snad řízením osudu potkala svého budoucího manžela Matěje. Chvíli to byla zábavná hra na tajný vztah, jenže s Lenčiným těhotenstvím museli jít s pravdou ven ;-) a taky se museli přesunout do Mělníka, kde koupili byt. V roce 2011 Lenka porodila syna Tadeáše, v roce 2014 dceru Ester... a v následujícím roce dostal Matěj nabídku jít pracovat do USA. Po rodinné poradě na to kývnul a v prosinci 2015 se mladá rodinka se šesti kufry a 5 bednami vydala za velkou louži.
Protože manžel začal ihned dosti cestovat kvůli práci po Spojených státech, kompletní rodinný servis stál na Lence. Představte si tu holku, co vyrostla v České Vsi, kde si úplně všude došla pěšky, jak odmítá přijmout americký způsob života, kde při jaksi větších vzdálenostech a absenci chodníků zarytě vodí syna do americké školy pěšky, před sebou ve sněhových závějích (bydlí v Rochester Hills, asi 30 minut od Detroitu) tlačí kočár s dcerkou... No, po třech pekelných měsících, kdy měla problém v americkém megasuperxxlhypermarketu najít obyčejné špagety rezignovala a pořídila si auto. Velké auto. Situace to vyžaduje - manžela máte 14 dní mimo domov, žijete ve velkém městě, kde nikoho neznáte, učíte se žít v jiné kultuře... Jenže česká holka se jen tak nevzdá, Lenka to nakonec dostala pod kontrolu a stala se nekorunovanou manažerkou rodiny, která vozí svoje děti do školky a školy, pak jede na 6 hodin do práce, pak je vyzvedne, zabezpečí proviant, pořeší s dětmi domácí úkoly i zábavu... a možná najde večer sílu alespoň na 10 minut otevřít knížku.
Když jsme si s Lenkou povídali, velmi ji záleželo na tom, aby to nevypadalo, že si naříká na svůj úděl. Vůbec, ona je v tomhle zápřahu pro rodinu šťastná, jen se jí občas stýská po rodině, vzpomíná na Českou Ves... ale našla na tyhle nálady recept - totální zaneprázdnění. Aby pochopila, jak funguje zdejší školství, byla jednu dobu v synově třídě dobrovolnicí. Teď pro změnu s dalšími českými maminkami organizuje sobotní setkávání českých dětí, protože v americkém prostředí je pro ně docela těžké udržet v rodině češtinu jako používaný jazyk. I proto Lenka zapsala svého syna na českou základní školu v Mělníku a prakticky denně se s ním pilně učí, aby paralelně zvládl i český školský systém. Aktuálně je ve třetí třídě. Máma na plný úvazek se tomu říká. Její život v Americe je hodně o plánování, organizaci a kompromisech, pokud má v nabitém dni čas pro sebe, padne zpravidla na jógu, workout anebo klidně na okopávání záhonků.
Budoucnost spolu s manželem až tolik neřeší, teď jsou zkrátka v USA, nechávají tomu volný průběh.
Nás může hřát, že kdesi v Michiganu je holka, která Jesenicku rozhodně dělá dobré jméno. Tak Leni, see you soon.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.