Seznamte se s osobnostmi Zlatých Hor
Marná sláva, v kontextu Česka se Zlaté Hory jeví jako malé městečko, ovšem pro nás je to druhé největší město okresu, navíc město s hodně bohatou historií, která určitě stojí za pozornost.
Tu pozornost jí věnoval i publicista Českého rozhlasu Miroslav Kobza. Vzal si na paškál několik osobností Zlatých Hor, které ovlivnily jejich život.
Průvodcem prvního dílu byl Marian Čep ze zlatohorského muzea, rozpovídal se o známé rodině Thammových, která podnikala v pohostinství a lihovarnictví, ale podílela se také na rozvoji turismu, a dokonce stavbě železnice do Zlatých Hor. Dnes tu po nich stojí Hotel Praděd Thamm.
To lázně tady vznikly trochu náhodou, na jejich počátku bylo nepovedené experimentování v papírenském průmyslu, které jako vedlejší produkt přineslo překvapivě funkční borovicové koupele. Nakonec se z toho vyklubaly lázně tak úspěšné, že v nich dvakrát pobýval Franz Kafka. Dnes je pokračovatelem tradice populární dětská ozdravovna Sanatorium Edel, popsala historii Michaela Neubauerová.
To Boleslav Doboš připomněl minulost malířské rodiny Templerů, kterou zde proslavili otec Josef Templer a jeho synové Rudolf a Franz.
Další důležitou osobností pro Zlaté Hory byl Alois Kunz, velmi populární předválečný starosta města a dokonce poslanec, jak prozradil Matěj Matela z Vlastivědného muzea Jesenicka.
Trempa a zlatokopa Jindřicha Henryho Hořelicu představila jiná zlatohorská ikona - malíř, horník, voják gardy, historik... Josef Šmoldas. Mimochodem, vedle vzpomínání na Henryho se pan Šmoldas docela pověnoval otázce obnovení těžby zlata na Příčné hoře. Zlatohoráci, jak to vidíte? ;-)
Všech pět epizod si poslechněte na tomto linku.
#zlatehory #zlatohorsko #zlatohorskokrajpokladu #zlatohoraci #mirekkobza #ceskyrozhlas #hotelpradedtham
Foto (zdroj): město Zlaté Hory