Sečtělé Jesenicko

09.01.2020

Tak jo, je to taky měřítko, podle kterého se o okrese Jeseník dá cosi usuzovat. Máme malý, ale důkaz, že Jesenicko je chytrý region anebo se o to minimálně uchází. Dneska na to jdeme přes čtení knih ;-)
Dostal se k nám zajímavý materiál z jedné z institucí Ministerstva kultury, která se zabývala průzkumem ve veřejných knihovnách. Víte, že v českých knihovnách, jichž k roku 2018 bylo celkem 5317, v policích čeká na vypůjčení asi 64,3 milionů knih? Přijde vám to hodně nebo málo?
Pojďte si poslechnout jedno číslo, které okres Jeseník s jeho asi 24 knihovnami řadí do horní třetiny v rámci celé ČR. Milí čtenáři positivJE, milí čtenáři knížek, Jesenicko se v žebříčku okresů podle průměrného počtu výpůjček umístilo na hezkém 28. místě (ze 77), a to za 43,3 knihy vypůjčených jedním čtenářem za rok 2018. Předpokládáme-li 12 návštěv za rok, pak je to 3,6 knihy na jednu návštěvu. Navíc s přesunem jesenické knihovny do překrásných nových prostor očekáváme další růst počtu vypůjčených knih. Potlesk.
Kdybyste někdo chtěli bagatelizovat tuhle knihomolskou statistiku, tak vám jenom připomeneme, že role knihoven je nezastupitelná a je o více aktivitách, než jen půjčování knih. Tyhle vážené instituce v mnoha obcích plní funkci zásadního organizátora kulturního života, pro některé lidi jsou stále hlavním přístupovým místem do světa online. Knihovny přes četné doprovodné akce významně ovlivňují přístup našich dětí a mládeže ke knížkám, tedy k práci s vlastní fantazií, k tvorbě slovní zásoby, ke schopnosti vyhledávat informace... Tak my jsme rádi, že patříme do horní části tohoto srovnání.
Co vy, chodíte do knihovny, čtete, prohlížíte, studujete?

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.