Šance na čistější Jesenicko

09.03.2019

Teprve se to na Kraji peče, ale ono to dopadne a domácnosti na Jesenicku dostanou další příležitost zachovat se zodpovědně vůči životními prostředí. A když to má topná sezóna za pár, je správná chvíle pro ty, co topí uhlím, popřemýšlet o nové, čistější alternativě.
Hovoří se o 172 milionech, které bude mít Olomoucký kraj od Ministerstva životního prostředí k dispozici na výměnu neekologických kotlů. Ty by se měly začít "rozdávat" v rámci tzv. kotlíkových dotací do projektů měnících staré kotle za moderní zdroje tepla. Takže už ne uhlí za uhlí, ale třeba uhlí za tepelné čerpadlo. Je spočítáno, že by se za tyhle peníze mělo v kraji vyměnit okolo 1700 topenišť, což už zase trochu vylepší pohled na střechy domů někdy v lednu.
Pokud v hlavě už nějaký čas nosíte plán na přechod z uhlí, dejte seriózní úvahu o kotli na biomasu, kondenzačním kotli nebo tom tepelném čerpadle.
Jen připomene, že v prvním kole těchto dotací byl Jeseník nejúspěšnějším žadatelem v celém Olomouckém kraji, když do domácností na výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva doputovalo přes 30 milionů korun. Za tuto sumu se dočkalo čistšího topení 265 rodinných domů.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.