Rostou ceny chalup v Jeseníkách, roste ekonomika

10.07.2020

Makroekonomicky je oblast cen nemovitostí složitější téma s mnoha vlivy, kdy proti sobě klidně jdou protichůdné efekty, z nichž profituje jen jedna strana (typicky jen prodávající/jen kupující), jenže z toho jde vyčíst taky nějaký dlouhodobý trend, a ten je podle nás pozitivní.
Zpráva, se kterou včera přišel Šumperský a jesenický deník říká, že v regionu Jeseníky vyskočila meziročně prodejní cena chat a chalup o těžko uvěřitelných 75 %. Kdo teď prodává, mne si ruce. S průměrnou cenou chalupy ve výši 2,3 milionů korun, jsou mezi horskými oblastmi Jeseníky dokonce druhou nejdražší lokalitou (po Krkonoších).
Obecně vzato, za růst cen může buď zvýšená poptávka po rekreaci v našem regionu, tzn. roste atraktivita Jesenicka a/nebo snižující se nabídka volných chalup ke koupi. V obou případech to ale znamená, že je tu dosti velká skupina kupujících (našinců i přespolních), kteří jsou schopni a ochotni nákupy dražších nemovitostí realizovat. Tak či tak to na Jesenicko přináší nový kapitál, jež zde může být utracen nebo reinvestován. Nezanedbatelné je, že pohyb na nemovitostním trhu zpravidla táhne i růst stavebnictví, a taky se říká, že když se daří stavebnictví, dříve či později se to propíše do celé ekonomiky. Uvidíme na podzim, jak s tím zahýbe ten průšvih s koronavirem.
Ještě jedno ozdravení by vysoká cena chalup a chat Jesenicku mohla přinést - na trh by se mohly dostat chátrající nemovitosti, které jsou dosud často neekonomicky drženy ve vlastnictví, aniž by se v nich žilo. Myslíme, že realitní kanceláře by si s tím uměly poradit ;-)
Jo a kdo má rád Jeseníky, ale nemá na chalupu, přijede sem na dovolenou, to jsou taky peníze do regionu!

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.