Roman Janas si od válečných veteránů utekl orazit k pohádkám

17.04.2024

Všichni ho známe jako toho, kdo ze země vydupal Válečné muzeum Česká Ves. Ukazuje se ale, že i otrlý chlap zvyklý na drsné lidské příběhy z válek potřebuje občas upustit páru. Roman Janas na to jde přes literaturu, profitovat by z toho měli malí čtenáři.

Tak malí, jak byly Romanovy děti, když se v jeho hlavě rodily zvířecí příběhy. Jejich zpracování si muselo počkat až na pauzu mezi dvěma projekty, kdy českoveský amatérský historik přesouvá svoji hlavní pozornost od válečných zajatců k novodobým válečným veteránům. Nadešel ten správný okamžik dostat na papír 13 pohádkových příběhů z místních luk a lesů, jejichž napsáním autor přišel na jiné myšlenky. Pod názvem Lesní pohádky jsou připraveny k tisku.

Zaujalo nás, že pokud se na vydání knihy podaří sehnat potřebné prostředky (asi 100tis. Kč), nepůjde kniha přímo na pulty knihkupectví, ale její výtisky budou rozdávány hlavně na dětská oddělení nemocnic, do školek a škol, a také do knihoven.

Na přípravě 72stránkové publikace se kromě samotného autora podílelo trio mladých ilustrátorů Marie Juránková, Linda Štvrtecká a tím nejmladším byl teprve šestnáctiletý deváťák ZŠ Česká Ves Nikolas Dužda, pro kterého je kreslení koníčkem už od pěti let.

Pokud máte knihu komu podarovat nebo prostě jen chcete podpořit lokální projekt, můžete třemi stovkami přispět na to, že knížka vyjde. Peníze se scházejí na bankovním účtu obce Česká Ves (1905668309/0800, VS: 33162321).

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.