Roman Janas připravuje knihu o válce na Jesenicku

02.06.2019

Někteří odborníci tvrdí, že současné vylidňování Jesenicka mimo jiné souvisí s masívním poválečným dosídlováním lidmi, kteří v tomto kraji nemají kořeny. Tento "nevztah" pak přenášejí na svoje děti a vnoučata, no a rázem tu máme problém s poněkud slabším patriotismem.
Kdo nám s tímhle může pomoci, je českoveský Roman Janas, nadšenec, který už přes 14 let sbírá informace o válečných zajatcích z okresu Jeseník. Těch Jesenickem prošlo na 6000 a zpravidla nahrazovali pracovní sílu chybějící v kamenoprůmyslu a zemědělství.
Na tohle téma Janas v České Vsi otevřel i Expozici o zajateckých táborech na Jesenicku, čímž zaplňuje bílá místa v našich znalostech ještě pořád nedávné minulosti. Dělá tak skvělou službu hlavně mladší generaci. Chceme-li z ní mít generaci hrdou na náš region, musíme ji vybavit informacemi. Generace mileniálů si musí umět dát do souvislosti svůj původ, svůj rodný kraj a až budou v těch Prahách a Brnech okolo třicítky plánovat pořízení dětí, mělo by jim Jesenicko naskočit jako alternativa.
Roman se ale nespokojil s muzeem a stovkami hodin studií a cestování za pamětníky a veterány. S dalším místním nadšencem Pavlem Macháčkem se pustili do psaní knihy 'Zajatecké tábory na Jesenicku', která má ambici zmapovat příběhy zajatců, z nichž tu asi 130 přišlo o život.
Chceme vědět více o naší minulosti a necháme na vašem zvážení, jestli oběma historikům na úspěšné dopsání, a hlavně vydání knihy přispějete. Tak to chlapi pojali hned na začátku - "Vybereme 100 tisíc korun, abychom dílo dostali na knižní pulty.". V tuto chvíli jsou někde na polovině, nechcete knize pomoci? Kdo přispěje 500 a více zajistí si jeden výtisk knihy. Tak přemýšlejte (BÚ 1905668309/0800, VS 33992321, do zprávy pro příjemce uveďte "kniha zajatci a vaše jméno s adresou").
Děkujeme za příspěvek na rozhodně dobrou věc, děkujeme oběma pánům za práci.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.