Rok positivJE s jesenickými rodačkami a rodáky

31.12.2020

Chtělo by se otočit kouzelným prstenem, aby byl tenhle rok už za námi, jenže ono to nechodí tak, že úderem půlnoci se něco změní. S pandemií budeme bojovat i příští rok, ale jestli je očkování proti covid-19 nejrychlejší cestou k návratu do normálu, pak v Americe jde do finální fáze testování další vakcína, už pátá. A jestli tohle nepřinese zlom, pak můžeme posloužit alespoň výčtem několika lidí s jesenickými kořeny, co dělají svět lepším či krásnějším koronaviru navzdory.
Třeba Tomáš Javůrek, co bádá ve švýcarském CERNu, vědkyně Magda Franco, rodačka z Jeseníku v Kalifornii pomáhá s výzkumem léčby mj. koronaviru. V USA žije i českoveská Lenka Marcinová, i její příběh jsme letos přinesli. Šikovnou podnikatelkou je Petra Joanidu, zakladatelka značky Doke. Jeseník má dalšího špičkového kuchaře s michelinskými sny, Ladislava Rozenského. Velmi vážně se kůrovcovou kalamitou nejen v Jeseníkách na půdě Akademie věd ČR zabývá jesenický botanik Radim Hédl. Tenhle region má svého zástupce i v českém naftařském průmyslu, je jím Radovan Jedlička. Že je patologie velkou medicínou, nás přesvědčil lékař z olomoucké fakultní nemocnice Martin Morong. Mistrem zvuku je Adam Pobořil, který pro změnu pracuje u největšího výrobce gramodesek na světě, dělal tam třeba i pro U2. Pověnovali jsme se taky úspěšným fotbalovým odchovancům - Petru Ševčíkovi, Láďovi Krobotovi, Jirkovi Slámovi a dvojčatům Pudilovým. Poznali jsme se s hanušovickou Delanou Mikolášovou, co je českou vědeckou diplomatkou v Izraeli. S vámi jsme se radovali z úspěchu Veroniky Ambrozyové, která pracuje pro Člověka v tísni. Velkým úlovkem pro IT Jesenicko je Martin Kolář, co ve Skandinávii maká pro Google. Celým rokem nás provázely úspěchy Štěpána Kozuba, radostí byla i reprezentační premiéra baskeťačky Natálie Stoupalové. A moc se nám líbí příběh muzikanta a filmaře Kurta Neubauera.
Nemůže nikdo říct ani půl slova, že by okres Jeseník nebyl vidět a slyšet.
Užijte si dnes toho speciálního Silvestra, takový už nikdy nebude ;-)

#positivje #novyrok #silvestr2020 #rok2021 #konecroku #365dnu #roknajesenicku #jesenicko #okresjesenik #uspesnilide #inspirace #motivator

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.