Rok 5G v Jeseníku

02.08.2021

Radovali jsme se, když bylo město Jeseník vybráno jako jedno z pěti, v nichž se budou testovat aplikace využívající mobilní síť páté generace (5G). Za nás třeba proto, že nasazování technologií závislých na vysokorychlostním internetu může Jesenicku přihrát nové ekonomické příležitosti.

5G projekt Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj za sebou má přibližně rok, který sice poznamenala koronakrize, i tak se ale podařilo několik aktivity rozpohybovat.

Město Jeseník a Fenix Group dávají dohromady projekt energetické komunity, jehož hlavním cílem je ověřit možnosti sdílení energie vyrobené z obnovitelných zdrojů v rámci malého území - mikroregionu. Možná se podle nás bude nastavovat zbytek Česka ;-)

I díky 5G byl okres Jeseník vybrán Ministerstvem zdravotnictví jako pilotní region pro testování telemedicínských aplikací. To je příležitost pro zkvalitnění zdravotní péče, možná přímo nezbytnost pro udržení její dostupnosti. Za Jeseník je nejaktivnější MUDr. Slováček, ale zajímá se i Nemocnice AGEL Jeseník. Nezní vám to dobře, že se zdejší doktor bude moci například online spojit s lékařským konziliem fakultní nemocnice a konzultovat pacienta, nebo že díky internetu zvládne vykonat specializované vyšetření i tady ve své ordinaci?

Možná jsou vám už známy digitální technologie používané v péči o seniory v pečovatelských domovech, kde Jeseník světu dal podnikatele, co s platformou Oscar Senior proniká v zahraničí, ale též je u jesenických 5G aplikací.

Pavel Rušar, ředitel Vlastivědného muzea a třeba i některé studentské nápady v soutěži Vodafone AR Challenge se zabývají tím, jak by se 5G dalo využít i v rozvoji cestovního ruchu, kdy se dá pracovat s virtuálnímí průvodci, s hologramy atp. 
A děcka z gymplu, průmyslovky i hotelovky mají další nápady pro medicínu, pro turismus, a taky pro atraktivnější výuku. Počkejme si, co se od nich v rámci soutěže nakonec urodí.

Máme tu i výrobní závody, ty by měly naskočit do průmyslu 4.0 se vší tou digitalizací, robotizací, umělou inteligencí...

Za nás je 5G pro 5 měst způsob, jak zde do budoucna vytvářet zajímavá pracovní místa, aby odchod z regionu přestával být hlavní volbou mladých lidí.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.