Reportáž z Mikulovických dnů 2023

28.06.2023

Třetí víkend v červnu patřil v Mikulovicích už tradičně obecním oslavám. Ty letošní měly název "Mikulovické dny 2023" a i přes nejistou předpověď počasí nakonec dopadly naprosto skvěle a navštívila je početná veřejnost, která si užívala bohatý program i širokou nabídku občerstvení.

Mikulovické dny 2023 zahájil už v pátek v podvečer koncert v kostele sv. Mikuláše, kde se posluchačům představilo koncertní duo Olga Procházková – František Šmíd. Poté následovalo divadelní představení "Hodina duchů" v podání divadla Artur a zájemci o minulost obce mohli také zamířit do obecní galerie, kde byla otevřena výstava k 760 letům obce a 25 letům Euroregionu Praděd.

V sobotu ráno ze zatažené oblohy padaly k zemi provazy vody a nejednomu z organizátorů akce a prodejců vyvstaly vrásky na čele. Ale počasí se na sv. Jana přece jen umoudřilo a odpoledne, kdy startoval hlavní program oslav, již bylo naprosto ideálně – neprášilo se, polojasné nebe prosvěcovaly sluneční paprsky a úmorná vedra vystřídaly příjemné teploty.

Návštěvníky slavností v areálu za obecním úřadem čekal pestrý kulturní program, který zahájilo vystoupení dětí z mateřské školy. Po nich ovládl podium Jazz Band ze Zlatých Hor a heligonkáři z východoslovenské partnerské obce Sveržov. Pro děti byly připraveny nafukovací atrakce, nespočet stánků nabízel rozmanité dobroty k utišení hladu i žízně a otevřena byla rovněž galerie nabízející vedle výstavních panelů s fotografiemi z historie obce i možnost nahlédnutí do četných kronik nebo prohlídku předmětů přibližujících vybavení domácností našich babiček a dědečků.

Mezitím starosta obce Roman Šťastný slavnostně zahájil Mikulovické dny a přivítal vzácné hosty v čele s hejtmanem Olomouckého kraje Josefem Suchánkem, senátorem Miroslavem Adámkem a starosty řady jesenických obcí. Odpolední blok ukončil Kamil Střihavka s The Leaders, a než si připravilo podium na další vystoupení, představily se veřejnosti děti ze ZŠ Mikulovice a tanečnice z Tanečního centra Yesdance Jeseník.

Hlavním tahákem večera byl koncert Hradišťanu s Jiřím Pavlicou. Ojedinělé hudební seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem vycházejícím z lidových tradic uchvátilo publikum. V době, kdy den již pomalu předával vládu noci, sklidily obrovský aplaus se svým tanečním vystoupením mikulovické ženy z TJ Sport Mikulovice. Závěrečný blok pak patřil revivalovým kapelám a Mikulovice rozezněly pecky od Kabátu a Lucie, které od sebe oddělila uchvacující ohňová show.

Mikulovické dny 2023 se tak opět povedly, vše proběhlo ke spokojenosti návštěvníků i účinkujících a organizátoři se již těší na další setkání v příštím roce.

Text a foto (zdroj): Mikulovice

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.