Řekli si gympláci o práci u Elona Muska?

29.03.2022

Když jsme viděli robotický R.U.R. tým Gymnázia Jeseník na pódiu republikového finále FIRST LEGO LEAGUE, jako bychom se přenesli do Silicon Valley na demo day, na němž startupy ucházející se o investici představují svůj podnikatelský záměr.

Letošní ročník robotické soutěže měl podtitul Cargo Connect, takže technologická řešení studentů přicházela s nápady pro logistiku. Jesenický tým ve složení J. Worm, A. Stojčev, L. Drochýtek, M. Raif a V. Gryga, když nakráčel na pódium, tak z něj vyzařovalo zdravé sebevědomí postavené na kvalitní přípravě. Poloautonomní kamion, který kluci představovali, by se jednoho dne mohl stát bezpečnějším, levnějším a ekologičtějším řešením pro neutichající proudy nákladních aut přesouvajících zboží z bodu A do bodu B.

Studenti gymplu navrhují elektrické tahače, které se budou schopny napájet z troleje za jízdy, budou schopny jezdit v koloně za sebou, čímž dosáhnout nižší spotřeby, možná sníží potřebu řidičů a rozhodně dovolí jezdit tímto způsobem prakticky nonstop.

Odmítači pokroku, neposmívat se, tahle vize není vůbec mimo, naši gympláci za sebou mají i odborníky. Svůj nápad konzultovali například s profesorem Matasem z ČVUT, panem Klimešem ze Škoda Auto a svůj záměr nabídli k oponentuře dvěma českým firmám s nákladní dopravou.

To, co jsme viděli, nám stačilo, tohle by zaujalo i Elona Muska, který na něčem podobném pracuje. Musíme vám sdělit ještě jednu související důležitou věc - gympláci se svým skoro autonomním náklaďákem celou soutěž vyhráli. Předčili osm jiných týmů z ČR a podali další důkaz o tom, jak novým technologiím zaslíbený region Jesenicko bude, když na tom budeme tvrdě pracovat.

Jak vidno a dlouho vidno, robotika mezi mladými nám jde, kéž nám jde podobně dobře i robotika "mezi starými", tedy ve firmách.

Foto (zdroj): Gymnázium Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.