Regionální katalog plný místních výrobců potravin a nápojů

24.01.2024

Češi jsou enormně na slevové akce, o to víc v době dvouciferné inflace, lokální výrobci poctivých potravin a nápojů se ocitají v obtížné pozici. Jejich ceny mohou jenom stěží konkurovat obřím průmyslovým producentům. Přikládáme polínko k posilování regionálních značek, aby se jich na Jesenicku prodávalo ještě víc, je to koření lokální ekonomiky. Hodí se k tomu nový katalog vydaný před pár dny Olomouckým krajem.

Domašovská likérka Bairnsfather Family Distillery v něm má svůj bestseller BLU – Likér z horských borůvek, Jesenickou bylinnou a Domašovskou hořkou. Farmáři z Agroproduktu Supíkovice se prezentují oceňovanou odrůdou brambor Antonie, které pěstují na svých polích. VS Rychleby z Velké Kraše dodaly mošt, ocet a zejména svoje bylinné sirupy a bylinné čaje z plodů, květin a bylin, jež sami sbírají nebo vykupují od místních pěstitelů z okolí Rychlebských hor. Nechybí úspěšné šípkové víno a vína ovocná, z nimiž stojí rodinná firma Šárky Vybíralové a Romana Šeráka. V kategorii mléčných výrobků Jesenicko reprezentují Zemědělské družstvo Jeseník se svojí tvarohovou pomazánkou Bělka a čerstvý kozí sýr z Kozí farmy Komínkovi z České Vsi. Značka Z darů jesenických hor Markéty Kubinové je známá díky vyhlášeným marmeládám a salsám. Když přijde řeč na pečivo a pekárenské produkty, je Jesenicko zastoupeno prostřednictvím Ennea Caffe a jejich celožitným makovým koláčem, lázeňskými oplatky od Unity z Bílé Vody a Zlatohorským žitným kváskovým chlebem se semínky od Hanákových ze Zlatých Hor. V elektronické "databázi" nechybí luštěninové krekry Špacírky od ProVitanu. Osvěžením jsou pak učňovské dobroty ze Střední školy gastronomie, farmářství a služeb. Ti tam mají Frývaldovskou klobásu, Tradiční jesenický játrový sýr a Jesenický škvarkový chléb. Včelaře zastupují jesenický Martin Pánek a zlatohorský Bedřich Půža.

Vážíme si těchto poctivých živnostníků, kteří do svého podnikání dávají celé své srdce a za svoje kvalitní výrobky si říkají férové ceny.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Řemeslná minipekárna Hanákovi

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.