Řecká komunita je na Jesenicku 70 let

12.09.2018

V novodobé éře Československa můžeme být hrdí na jeden velký výraz otevřenosti a solidarity, který jsme předvedli v roce 1948 a letech po něm následujících, kdy jsme se postarali o 12 tisíc řeckých uprchlíků, kteří k nám utekli před občanskou válkou ve vlastní zemi.
Možná si to ani neuvědomujeme, ale tenhle 'dobrý skutek' byl pro náš národ, naši společnost, dosti citelným obohacením. Řekové k nám přinesli svoji kulturu, společenské hodnoty, životní styl a v neposlední řadě řeckou kuchyni. Právě v tomto roce si připomínáme 70. výročí této humanitární akce, během níž Čechoslováci předvedli notnou dávku společenské uvědomělosti a sociálního cítění. Jesenicko patřilo a patří k jednomu z nejvýznamnějších míst, v nichž řečtí uprchlíci nalezli útočiště. Oni se na oplátku zapojili do zdejšího společenského a kulturního života a občané našeho regionu tak mají příležitost poznávat řeckou náturu zblízka.
Pokud jde o slavné řecké rodáky, kteří mají vztah k Jesenicku, napadá nás třeba Nikos Petros Kuluris, saxofonista kapely Kryštof. K našemu velkému štěstí je zdejší řecká komunita velmi aktivní, dbá o udržení svých tradic a díky ní jsou pořádány nejen v místech jejich největší koncentrace (Jeseník, Javorník, Zlaté Hory) četné kulturní akce dávající nám nahlédnout do nitra řeckého národa. A Řekové jsou vidět v celém regionu. Co třeba Ennea caffé&shop Eleni Akritidu, propagátor (nejen) Rejvízu Sotiris Joanidis a další. Vzkříšená a dnes super úspěšná Kofola jde na vrub krnovským Řekům, ale věděli jste, že její zachránce, tatínek současného vládce nápojového krále, Kostas Samaras nějaký čas žil na Jesenicku?
Každý z vás má ve svém okolí někoho s řeckými kořeny. Buďte tak hodní, na znamení upřímného přátelství, obejměte je.      

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.