Promítačka jesenického kina námětem pro reportáž ČT

20.03.2021

Zase si Jesenicko připisuje malý unikát, to když městské Kino Pohoda vrací do provozu 35 milimetrovou promítačku. Asi 40 let na české Meoptě promítali všechny kultovní snímky, aby se do kabiny promítače nakonec nastěhovaly technologie, co si poradí dokonce s filmem staženým z internetu. Ehm, samozřejmě legálně, to je dnes běžný způsob distribuce.

Doba, kdy na vlakové nádraží dorazil Vinnetou na čtyřech kotoučích, je nenávratně pryč, ale celé se to začíná trochu podobat comebacku, jaký zažily gramofonové desky. Ano, je to nostalgie, ale taky kvalita. Koukání na originální 35mm film je jiný zážitek, může do kina přilákat fajnšmejkry, může na plátno dostat i snímky, které do digitálního formátu nebyly převedeny.

O zrekonstruování promítačky se zasloužili Petr Víša s Richardem Vaculou a Petr o tom zajímavě mluví v reportáži České televize. Před její kameru se postavila i ředitelka MKZ Jeseník Petra Fusová, aby vysvětlila, že tahle promítačka může ovlivnit program kina po skončení pandemie, kdy zahraniční distributoři nebudou mít v Česku dostatek filmů v digitální podobě.

Na reportáž se podívejte zde.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.