Projekt školáků ZŠ Vápenná vrací Jesenicku část jeho minulosti

18.06.2022

Když se mluví o reformě školství, často se na dějepise demonstruje její nevyhnutelnost, protože záplavu "důležitých" historických dat si žáci ne a ne zapamatovat :-o

Možný směr ukazují žáci 7.-9. montessori třídy základní školy ve Vápenné, kteří se s historií, ke všemu tou lokální, seznamují tak, že si ji doslova osahávají. Osahávají si nejméně období před a po 2. světové válce, kdy začala zanikat osada Kamenné nad Skorošicemi. To když se ji po nuceném poválečném odsunu původních německých obyvatel státu nepovedlo opětovně dosídlit Čechy. Kamenné začalo chátrat a rozpadat se, což v šedesátých letech minulého století dokonala úplnou demolicí zbylých stavení československá armáda.

Školáci z vápenské školy se už tři roky snaží postupně vracet osadě alespoň trošičku života. První rok zde obnovili pramen a jezírko v místě bývalé hasičské zbrojnice, aby se potulní turisté - návštěvníci romantických Rychlebských hor, měli kde osvěžit. Další rok jejich přičiněním osada získala malou zvoničku, kterou školní projektanti vztyčili na místě bývalé kaple.

Největší sousto - stavbu útulny, tedy přístřešku pro turisty, si dali za úkol letos. Nepředstavujte si jejich snažení nějak amatérsky, to je projekt se vším všudy. Od nákresu, přes rozpočet, až po plnohodnotnou ruční práci. Ve spolupráci s odborným "šéfem" stavby Františkem Vránou si děti v praxi osahávají projektantskou, truhlářskou i stavebnickou činnost, takže kromě onoho dějepisu si zdokonalují matematiku i zručnost. Bonusem navrch je přínos, jakým oživení zaniklé osady je pro region.

Pramen, zvonička a přístřešek, to je příspěvek zdejších dětí k podpoře lokálního patriotismu, a právě dnes bude útulna Kamenné (Steingrund) slavnostně otevřena (plakát dole).

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.