Proč je dobře, že jsou tu Priessnitzovy lázně

17.02.2020

Podvědomě asi většina z nás cítí, že narození a působení Vincenze Priessnitze v našem regionu je jedna z nejlepších věcí, která se nám mohla přihodit. Už dlouho je existence léčebných lázní na Gräfenbergu synonymem Jesenicka, tedy každopádně pro lidi náš kraj navštěvující. To je ale jenom jedna strana mince, ony totiž lázně jsou neoddiskutovatelně přínosné i pro nás domorodce.
Předně jsou Priessnitzovy léčebné lázně a.s. důležitým zaměstnavatelem, kde nachází práci okolo 300 pracovníků, a to v rozličných profesích od gastronomie přes zdravotnictví až po cestovní ruch. I oni jsou budovateli dobrého jména Jesenicka, které z přítomnosti lázní profituje mnohem šířeji. K tomu připočtěme další sekundární pracovní místa, jež vznikají u externích spolupracujících firem a dodavatelů, přičemž nemálo z nich jsou subjekty mající sídlo v okrese Jeseník. Může jít o prvovýrobce v potravinářství včetně producentů lokálních výrobků končících jako suvenýry u návštěvníků lázní.
Vzhledem k tomu, že lázně tvoří několik budov, na jejich údržbě a případných opravách se zpravidla podílejí místní stavební firmy a řemeslníci. Ne nepodstatný je ekonomický příjem z útrat lázeňských hostů mimo areál samotných lázní. Klienti lázní pochopitelně objíždějí turistické cíle regionu, chodí do restaurací a kaváren, navštěvují kulturní akce, sportují zde, nakupují dárečky... Příspěvek k tržbám místních obchodníků je zřejmý. Kromě toho, ne každý, kdo přijíždí do jesenických lázní, je ubytován přímo v nich, z množství návštěvníků tak mají užitek i ostatní hoteliéři či provozovatelé penzionů a chalup.
A pořád je tu ta samotná obří výhoda pro veřejnost. Můžeme využívat většinu lázeňské infrastruktury v podobě procedur, odborných a ambulantních ordinací, vnitřního a vnějšího sportovního vybavení (hřiště, minigolf, kluziště, bazén), ale taky můžeme chodit na společenské a kulturní události (dětské dny, přednášky, hudební vystoupení, venkovní akce...). Kdo další z lokálních firem může o svém přínosu přemýšlet takhle ze široka?
Pro vlastníka lázní je tohle všechno velký závazek, pracuje s odkazem světového léčitele, je důležitým regionálním zaměstnavatelem, a přispívá ke zvyšování povědomí o Jesenicku ve zbytku země. Tak vedení lázní přejeme, aby se mu tohle všechno dařilo. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.