Pro nás kniha roku Čti Rychleby je venku

26.12.2022

Jako z jiného světa působí nová regionální publikace Čti Rychleby a Králický Sněžník, volné pokračování prvního titulu Čti Jeseníky. Někdo unikátní knížku našel pod vánočním stromkem, ale fůra z vás má knihovnu prozatím ochuzenu. Radíme dobře, napravte to.

Dovedeme si představit, že konzervativní nátury zvyklé na klasické turistické průvodce a mapy můžou nad provedením zábavného "atlasu" Rychlebských hor ohrnovat nos, jenže pro někoho to naopak může být vybočení z průměrnosti. Pro mladou generaci je navíc grafické ztvárnění na úkor množství textu možná jediný způsob, jak mladé k naučné literatuře dostat. Respekt autorům, že už podruhé (poprvé Čti Jeseníky) našli odvahu přijít s něčím tak odvážným a vůbec ne v malém nákladu.

Kvalita knížky je přímo úměrná velikosti týmu, který se na jejím vzniku podílel. Vše pod taktovkou známého Lukáše Abta, ale taky s pořádným zapojením badatelů Vlastivědného muzea Jesenicka a řadou dalších lokálních vlastenců, jichž jsme v tiráži napočítali 37. Oproti zvyklostem bylo studium historických pramenů pouhou polovinou práce. Tou druhou bylo sestavení funkčního příběhu tak, aby byla představena významná místa Rychlebských hor včetně jejich polské části a aby to celé ladilo graficky, neboť obrazové vyjádření je dominantou celého díla. Vždyť i jen přečtením komiksových bublin a popisků o kolorovaných dobových fotografii se o Rychlebkách a Králičáku dozvíte hrozně moc. Často víc než doposud znáte.

Stejně nejde slovy zachytit, co je kniha Čti Rychleby & Králický Sněžník zač, tu si musíte pořídit.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.