Připomeňte si celebritu Priessnitze

16.03.2019

Než se s příchodem teplého počasí rozprchnete po venku, máme pro vás připomínku osobnosti, která se o slávu Jesenicka zasadila snad nejvíc. Chceme vás poslat do muzea Vincenze Priessnitze, muže svého času tak známého, že mu klidně došel dopis nadepsaný jen 'Vincenz Priessnitz, Europa'.
Když v roce 1999 uplynulo 200 let od narození vodoléčitele Priessnitze, bylo v jeho rodném domě č.p. 175 otevřeno jeho muzeum. Myslíme si, že je nepsanou povinností každého občana Jesenicka alespoň jednou za život vstoupit do domu a seznámit se zde s minulostí a odkazem. Expozici tvoří mnoho zajímavých artefaktů, jako třeba křestní list nebo cestovní pas Priessnitze, najdete zde rodinné šperky, maketu lázní z 19. století a konečně i figurínu slavného zakladatele lázní. Jo a součástí domu je úžasné Vinckovo kafe se skvělými zákusky, výbornou kávou a na čepu zajímavými pivky.
Ačkoli slovo Priessnitz v regionu velmi rezonuje, pýcha na samotný význam osobnosti, po níž se jmenuje světově známý zábal, tady trochu schází.
Víte, že polština si slovo Priessnizt [prysznic] vypůjčila pro označení sprchy?
Pokud vás historie budovy muzea zajímá trochu víc, podívejte se na jeden starší dokument České televize zde.  

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.