Přinášíme přehled sociálních podniků fungujících na Jesenicku

28.05.2024

Ne každý podnikatel se ráno budí s jedinou motivací – maximalizovat zisk. Speciální byznysovou kategorií, která s pozvolnou společenskou změnou nabývá na významu, je sociální podnikání. To se zaměřuje na podnikatelské aktivity v maximální možné míře využívající lokální zdroje a na něž přednostně vytváří pracovní místa obsaditelná osobami ze znevýhodněných sociálních skupin.

Základní mantrou zodpovědně vedeného sociálního podniku by měl být prospěch nejen ekonomický, ale také sociální a environmentální. Ačkoli tyto subjekty nejsou zřizovány primárně kvůli zisku, na trhu se směle utkávají se zástupci klasického byznysu.

Určitě tak tomu je v případě společnosti Tomza zabývající se obalovým servisem. Asi stovka jejích zaměstnanců se zdravotními omezeními se v Jeseníku specializuje na zakázkovou výrobu a design obalových materiálů. V praxi jsou v Tomze schopni zabalit jakékoli produkty (od špendlíku po lokomotivu), které vyrábějí zdejší firmy.

Druhým zástupcem společensky zodpovědného podnikání je Kvašárna s.r.o. z Černé Vody, kde zpracovávají zeleninu, ovoce a bylinky pomocí mléčného kvašení. Suroviny se snaží odebírat od farmářů z okolí, protože je zajímá uhlíková stopa. Ve výrobě dávají práci těm, kterým se na klasickém trhu práce nedaří najít dlouhodobé zaměstnání.

Jenom o kousek dál sídlí další zpracovatel místních produktů, sociální podnik VS Rychleby z Velké Kraše. Ten plní své sociálně prospěšné cíle při výrobě sirupů, bylinných čajů, moštů, džemů či pečených čajů, a to také za pomoci dlouhodobě nezaměstnaných osob.

Mnozí určitě znáte dalšího zástupce krajského katalogu sociálních podniků, organizaci ZAHRADA 2000. Ta se už od roku 1998 stará o osoby s duševním onemocněním, mj. se tak děje v sociálně terapeutických dílnách. Výrobky z ní putují i na klasický trh, nabídku tvoří keramika, proutěné zboží nebo například plyšové hračky.

Čtyři příklady ukazují jiný rozměr podnikání a ten vy můžete jednoduše podporovat tím, že jejich produkty budete nakupovat a jejich služby budete využívat.

Foto (zdroj): Tomza

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.