Příležitost pro jesenické patrioty

31.03.2019

Každý, kdo na Jesenicku opravdu Žije, si musel všimnout bohatosti komunitního života. Je evidentní, že v posledních letech dochází k vzedmutí vlny hrdosti na tenhle kraj, a i když objektivně je stále co kritizovat-zlepšovat, ten pozitivní trend je vidět.
Takovým vyšším levelem patriotismu je projekt 'patroni památek', který před pár lety rozběhlo Hnutí Brontosaurus Jeseník vedené Tomášem Hradilem. Podle něj celé Jesenicko čítá asi 100 drobných památek - pramenů a pramínků, pomníčků, křížů a dalším podobných míst. Protože jich tehdy byla většina v nedobrém stavu, rozjeli Brontíci kampaň za návrat ke kořenům. A šli na to docela chytře, pokusili se pro každou jednu památku najít patrona, který se postará o její obnovu a pak o ni bude i pečovat. Super nápad, některých míst se ihned ujali dobrovolníci a projekt začal nést ovoce. Na turistické mapy se začala vracet zapomenutá místa.
Nyní přebírají iniciativu Lukáš Abt, známý to zachránce pramenů na Jesenicku a taky šéf cestovního ruchu města Jeseník, Honza Mrosek, kteří se znovu aktivně opřeli do hledání patronů památek. Momentálně zde funguje asi 25 správců, přičemž na svého nového "údržbáře" čeká 10 dalších. Jsou převážně na Studničním vrchu na lázněmi, takže péče o ně bude i sportovním výkonem, ale uznejte sami, že zapojení se do něčeho takového ve vaší hlavě i vašem srdci povýší Jesenicko a vztah k němu zase úplně někam jinam. Vždyť o to místo vy se staráte kvůli ostatním lidem, to může být nové zastavení při procházkách, odpočinku, rozjímání ... a kromě toho jde o záchranu dědictví z minulosti, máme minimálně morální povinnost se k tomu přihlásit, nemyslíte.
Tomáš Hradil má vytipována další a další místa po celém okrese, pokud se vám ten nápad líbí a máte chuť alespoň 4x za rok vážit cestu k vaší malé památce, napište Tomášovi (tom.hradil@jeseniky-brontosaurus.cz), moc rád vám předá klíče.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies