Příběhy statečných lidí z Jesenicka

03.11.2019

Tak pozor, až se příště pustíte do kritiky Čechů, jací jsme introverti, nedůvěřivci s pochroumaným sebevědomím, co si ve vážných situacích pomáhají Švejkem a tak, zkuste si jen připomenout, že tenhle národ si ve 20. století prožil dvě totality a ty jej nějak zformovaly.
Třeba i díky vikýřovickému historikovi Vítu Lucukovi si tohle můžete uvědomit. Ten se už mnoho let zabývá těžkými životy lidí z Jesenicka a Šumperska právě v těch nejpohnutějších časech - 2. světové válce a komunistické totalitě. Není to originální myšlenka, ale jisté moudro praví, že pro lepší budoucnost se člověk má vypořádat s minulostí, tak co kdybyste se pořídili novou knihu Víta Lucuka 'Tíživá svědectví', která vám s tím pomůže. Vždyť těch 59 životních osudů vězňů, vojáků wehrmachtu, odbojářů, sudetských Němců, volyňských Čechů, perzekovaných Řeků a nově i disidentů... to jsou příběhy lidí doslova od nás. Ze Žulové, Zlatých Hor, Jeseníku, Javorníku, Vidnavy, České Vsi...
Víte, ty příběhy odvyprávěné přímými aktéry těch událostí vám možná ukáží jinou věc, že vlastně Češi možná jsou statečnější a odvážnější národ, než si myslíte. A přeneseme-li se opět do současnosti a klidně té regionální, positivJE vám často potvrzuje, že my jsme ve skutečnosti národ rozhodně kreativní, chytrý a šikovný. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies