Příběhy našich sousedů na Jesenicku jsou venku, poslechněte si je

11.06.2023

"Moje máti byla před odsunem ve sběrném táboře pro Němce v Muně Mikulovice. Nakonec mohla odejít s tátou a zůstat v Supíkovicích, ale všichni, celá ta rodina odjeli vlakem do Německa.", řekla supíkovická Helena Bračíková žákům tamní základní školy, když s ní v rámci cyklu 'Příběhy našich sousedů' natáčeli rozhovor.

Těch interview nakonec vzniklo pět a všechny se pokusily přispět k chytrému snažení neziskové organizace Post Bellum. Ta už mnoho let zachycuje životy pamětníků za války i v totalitě, aby pro příští generace zachovala autentické vzpomínky na těžká období našich dějin. Snad i proto, abychom si nic z toho nemuseli zopakovat.

Do projektu vstoupily čtyři základní školy z Jesenicka (Česká Ves, Jeseník, Lipová-lázně, Supíkovice). Jejich žáci se ujali mikrofonů a po nezbytných rešerších naší nedávné minulosti natočili oněch pět vzpomínání. Českovesáci Daniela Matušková, Aneta Flodrová, Jan Josef Basler a Tomáš Wilda s paní Jiřinou Fořtovou. Jeseníčáci Adéla Zacpálková, Natálie Barošová, Tereza Janíčková, Hubert Karl Semerád, Petros Stefanakis a Jan Jedlička s paní Eleni Chadzielefteriadu a Petra Hořejšová a Vít Kmoníček s paní Miloslavou Miriam Baumrukovou. Lipováci Oriona Tichá a Helena Ištvánková s paní Erikou Bednarskou. Supíkovičáci Jaroslav Strýček, Kateřina Stehlíková a Marcela Urbanová s paní Helenou Bračíkovou.

5. června na prknech Divadla Petra Bezruče v Jeseníku pět snaživých týmů odprezentovalo výsledky svého bádání v dějinách 20. století na Jesenicku. Vy si můžete všechny historicky cenné rozhovory poslechnout. Posuďte sami, jak jsou mladí redaktoři šikovní.

Foto (zdroj): Post Bellum

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.