Příběh zachránců památek na Zlatohorsku

07.11.2018

Národní divadlo, Karlův most nebo třeba Bouzov nikdo zchátrat nenechá. Návštěvníky napěchované hrady a zámky jsou v drtivé většině v dobrém stavu. Horší je to s kulturními památkami v místech méně obletovaných turisty. Jako třeba u nás na Jesenicku.
Jak to může vypadat, když vám zkrátka není lhostejné místo, na němž žijete, ukazuje několik lidí převážně z Dolního a Horního Údolí. Těm se už nechtělo dívat na to, jak se památky vybudované našimi předky mění v prach a založili spolek Horní a Dolní Údolí z.s. Dobré duše Zlatohorska mají na svědomí rekonstrukci kostela sv. Acháce v Dolním Údolí, kde se dnes konají svatby, koncerty, bohoslužby a výstavy. Ať nám v téhle ateistické zemi nikdo neříká, že tohle není více než bohulibé, co?
Spolek ale šlape dál. Momentálně se díky těmto nadšencům obnovuje kaple sv. Anny v Horním Údolí, která byla v žalostném stavu. Místní asi ví.
Kromě rekonstrukcí spolek podporuje i další údržbu památek, ochranu životního prostředí a cestovní ruch.
A ještě jedna dobrá zpráva. Spolek tu a tam pořádá různé brigády, díky kterým se můžete stát součástí skvělého projektu i vy. Pro ty z vás, kdo nemá o víkendech čas, můžete zaslat dárcovskou esemesku. Více na stránkách spolku Horní a Dolní Údolí

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.