Přejeme vám krásné lokální Vánoce

24.12.2021

Zdá se, že pro většinu Jesenicka je 24. prosinec nejdůležitějším dnem v roce. Vždyť za žádný jiný den neutratíme tolik peněz, zpravidla těžce vydělaných, protože ty mzdy tady...

Nejprve se můžeme přetrhnout, abychom se od svých blízkých dověděli, co by jim jako udělalo pod stromečkem radost, a pak se modlíme, abychom to tady sehnali. Následuje tedy rekognoskace stavu zásob u místních obchodníků, kteří chudáci často nemůžou držet skladem danou věc ve více než jednom kuse. Takže buď získáme dva dny k dobru, než zvolený dárek naskladní (tři, když na Červenohorském sedle uvízne kamion), anebo si odnášíme vysněný dárek jen o něco dráž, než jsme ho tuhle viděli na internetu. Kdo zbaběle zdrhne k e-shopu, tomu balík beztak doveze některý z profláknutých řidičů dodávky s logem České pošty nebo PPL, který po vás za ta léta už nechce ani občanku. Aha, takže na internetu nakupujete často, co?! Vy neloajální a nepatriotističtí gauneři ;-)

Má to jednu výhodu, to domácí nakupování. Potkáme při něm hodně známých, z nichž některé vidíme přesně po roce. Běhání po obchodech teď máme o trochu snazší, co nám tady rozšířili nákupní zónu. Jenže ty zbožím nacpané obchody mají svoje centrály kdesi Praze, a co kdybychom něco potřebovali reklamovat? Kdepak, raději od místního, co platí daně ze zisku na jesenickém finančáku.

Jak se blíží Štědrý den, plíživě v nás roste nervozita, jestli už jsme utratili dost peněz. Těch těžce vydělaných. Navíc se vyrojí spousty příležitostí stoupnout na punč někde u stánku anebo večer sednout s přáteli na pár točených piv či skleničku vína. Hospodští nás vidí tuze rádi, pokud zpoza respirátoru rozpoznají váš obličej. Také oni se uchází o část našich prosincových výdajů.

Když se venku udělá pořádná zima (pro Jesenicko nic výjimečného), trpíme se stromkem z místní školky (koupeným, ne ukradeným) a kaprem sice z Třeboně, ale od místního stánkaře, v ruce o to víc. Přitom se blíží 24. prosinec, kvůli kterému to všechno děláme. Neměli bychom snad být víc v pohodě? Znervózňuje nás snad dopravní kolaps okolo Alberta a Kauflandu? No to máme za to, že utrácíme u Pražáků. Poslyšte, vánočku, vajíčka, brambory na salát, maso na řízky i něco dobrého na trávení, to všechno můžete pořídit i od místních výrobců, vždyť díky našim penězům oni tady budou i příští rok, tak na to myslete.

Tak my vám přejeme krásné jesenické Vánoce!

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies