Přehlídka lokálních piv v Jeseníku

31.07.2019

Co vám budeme povídat, v pití piva na hlavu Češi zůstávají neohroženými vládci (138 litrů na osobu a rok). Necháme na vašem posouzení, nakolik je tohle vítězství k jásání, nakolik k zamyšlení. Co je neveselé pro pivovary a hospodské a co je škoda pro naši pivní kulturu je fakt, že klesá množství vypitého čepovaného piva (jen 38 %). Taháme si domů lahvové pivo a popíjíme jej doma sami bez společenského kontaktu s přáteli či sousedy. Omlouvá jen zahradní grilovačka.
Bezpochyby příjemné je konstatování, že Česko je taky největším evropským producentem piva po přepočtu na hlavu (192 litrů). Česká republika je plná velkých, středních a malých pivovarů (cca 450), prakticky každé město má svůj pivovar. I Jeseník jej má a má ještě jeden malý v Ostružné (Pivovar Cestář).
Zahýbat s výše zmíněnými čísly Deníku Data dostanete příležitost tuhle sobotu 3. srpna na akci 'Jeseník se baví', kde se bude prezentovat asi 13 pivních značek. Skvělé je, že na přehlídce nebude vedle Minipivovaru Jeseník chybět i několik pivovarů z vedlejších okresů. Z Krnova do Jeseníku přijede populární Nachmelená opice, šumperský okres bude reprezentovat Holba s vydařeným Keprníkem, za Velké Losiny rozbalí stánek na Masarykově náměstí minipivovar Zlosin a supíkovický sládek Kuba Hájek (tč. pivovar Kutná Hora) přiveze pivovar Welzl Zábřeh. To je skvělá příležitost, jak poznat a ochutnat lokální piva a třeba si jejich návštěvu (exkurzi) naplánovat do některého z vašich výletů po regionu anebo vážit cestu do Pivotéky U Křížů, kde některá lokální piva taky dostanete.
Takže zapamatovat si, Češi umí vyrábět auta a vařit pivo. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.