Pradědova zahrádka ve Velké Kraši

04.08.2018

O našem krásném kraji se říká spousta legend, asi jedna z nejvýstižnějších je o bohem zapomenutém kraji, který při tvorbě Jeseníků a Rychlebských hor poněkud zapomněl na pohostinnost, tak to všechno dohnal krásou zdejších hor.
I díky tomu je to tady hodně o skalách, kamenech ... a bludných balvanech, které sem doputovaly nejčastěji z Finska a Švédska. Ale pozor, dopravním prostředkem byl ledovec a jde o transport poněkud staršího data, stalo se to ve čtvrtohorách.
A nás baví si o těchto dávných dějích přemýšlet, představovat si je a dodatečně děkovat přírodě za ty dary. Jakousi oslavou zdejšího, jako kámen tvrdého kraje, je i Expozice bludných balvanů ve Velké Kraši, kterou najdete v obecním parčíku kousek od koupaliště. Tvoří ji 72 bludných balvanů, které byly nalezeny v okolí Vidnavy a Velké Kraše. Tato oblast je mimochodem nejbohatším nalezištěm bludných balvanů v ČR! Nejtěžší kámen má přes 2 tuny.
Zkuste zastávku u (Pradědovy) zahrádky zakomponovat do svých toulek Jesenickem. Buď ji spojte s návštěvou koupaliště, nebo zastavte na odpočívadle při cyklovýletě, je to uklidňující pohled, na ty naše nejstarší dějiny.

Foto (zdroj): Martin Hanáček

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.