Pracující ženy Jesenicka, řekněte si o stejný plat, jaký berou muži

10.08.2020

V pořádku jsou aktivity snažící se vyrovnávat neopodstatněné rozdíly mezi ženami a muži. Třeba očekávání 'za stejnou práci, stejná odměna', nám přijde legitimní a vězte, že platové rozdíly (gender pay gap) mezi muži a ženami jsou v Česku pořád přes 20 % (tzn. muž bere na stejné pozici průměrně o pětinu vyšší mzdu). Má to tak být?
Není důvod si myslet, že na Jesenicku jsou platy naprosto identické, a tak i pro holky, děvčata a dámy pracující ve zdejších firmách a na úřadech máme informaci, že v České republice existuje projekt Rovnaodmena.cz (https://www.rovnaodmena.cz), za nímž stojí Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formou více aktivit se snaží o osvětu a publicitu tématu, o větší dialog se zaměstnavateli, o schopnosti žen za sebe bojovat, o tvorbě metodiky pro úřady práce... My si nepřejeme, aby ženy vydělávaly méně, není k tomu důvod.
A poslouchejte ještě, my jsme se ptali na realitu u dvou významných zaměstnavatelů regionu, Priessnitzovy léčebné lázně i Fenix Group jednoznačně potvrzují, že u nich na stejných pozicích mají ženy a muži stejné výplaty, minimálně jde-li o základní mzdy. Rozdíly pak mohou vznikat podle výkonnosti jednotlivých lidí, což už ale není o pohlavích.
Kdo by se na to chtěl podívat detailně, tady je kalkulačka https://bit.ly/3aaCfyP. Ale dámy, prosíme, žádné demonstrace, prostě o tom mluvte se svým nadřízenými a makejte, protože to je zpravidla to nejlepší, co můžete pro vyšší mzdu udělat ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.