Potvrzujeme, Jeseník je opravdu město/okres sportu

11.09.2022

To je sen, být v Jeseníku rodičem malého dítěte, otevřít si nabídku kroužků ve Středisku volného času Duha, podívat se na obory vyučované na Základní umělecké škole anebo navštívit přehlídku sportovních klubů Sport pro Jeseník. Nikdo, podtrhujeme to nikdo, nemůže tvrdit, že tady pro děti školou povinné není dostatečná nabídka rozvojových či volnočasových aktivit.

Zrovna dneska se na sportovním hřišti Gymnázia Jeseník měla odehrávat tradiční prezentace asi dvacítky sportů majících i dětskou kategorií.

Zalovme v paměti. V Jeseníku vždycky dominoval fotbal, v zimě běžecké lyžování a dařilo se mažoretkovému sportu a karate. A dneska? Všechny čtyři sporty tu pořád jsou, jen z pohledu dětí se paleta možností zásadně rozšířila. Nechceme opomenout žádný sportovní oddíl, na burze sportů se měly prezentovat tyto: moderní gymnastika, bikros, fotbal, sportovní tanec, karate, cyklistika, jiu-jitsu, basketbal, divoká voda, florbal, stolní tenis, běžecké lyžování, sportovní lezení, tenis, judo, parašutismus, capoeira, sjezdové lyžování a sáňkařský sport.

Samozřejmě platí, že mnoho představených disciplín je dostupných i pro nejesenické. Pořád platí, že sportující dítě rovná se zdravé dítě.

Myslíme, že můžeme uklidnit i rodiče mající obavu z přehnaného drilu, který by jejich ratolestem mohl ve fokusu na výkonnost hrozit. Ano, mnohé zdejší kluby se pyšní republikovými medailemi, ale sportovní funkcionáři chápou svoji roli, své poslání. Přitáhnout k pohybu co největší počet dětí a z nich se pak vyfiltrují ti talentovaní anebo zapálení, kteří se honí za pověstnými brankami, body a vteřinami. Často taky platí, že přirozená soutěživost dětí je dovede k medailím, aniž by za tím byly tréninkové deníky a spol.

Když je řeč o organizovaném sportu, doklepněme téma konstatováním, že jít se projít do lesa, proběhnout do parku, zabruslit na kluziště, zajezdit ve skate parku... je taky sport (pohyb), a to mohou děti i bez klubové příslušnosti.

Doufáme, že podepisujete, že Jeseník je okres sportu.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.