Polští studenti architektury navrhli rozvoj v okolí jesenických lázní

25.08.2020

V lednu jsme informovali o prozíravé spolupráci města Jeseník se studenty architektury a urbanistiky z polské Nysy. V rámci česko-polského projektu 'Za dědictvím Vincenze Priessnitze' dostali budoucí architekti za úkol nezávazně navrhnou, co zajímavého by jednou mohlo vzniknout nahoře v lázních okolo Ripperovy promenády, Muzikantské stezky, Krizového kříže a Editina pramene.
Po několikaměsíční práci 15 studentů byla představena vize projektu 'Tajemné zahrady'. Nápad stojí na třech základních pilířích: pohyb - zábava - meditace. V každé zóně se tak návštěvník seznamuje s přírodou, obdivuje výhledy a užívá si nabízených atrakcí či relaxace. Navržená koncepce rozpracovává dotčenou krajinu na pět lokalit: 1) vyhlídkové místo, 2) zahradu umění, 3) zahradu vzpomínek, 4) zahradu relaxace, 5) zahradu meditací a 6) zahradu pro děti. Celý návrh najdete na našem webu, určitě stojí za prohlédnutí a jen zmíníme několik prvků, který by podle polských studentů neměly chybět: amfiteátr, vyhlídkové terasy, vodní kaskády, stezky, mostky a lávky, malý multifunkční pavilon, cyklotrail, skateboardové prvky, meditační místa, zábavní park pro děti a fitness hřiště.
Víte, někdy pro to, abyste si uvědomili, co máte ve svém bezprostředním okolí, potřebujete nápovědu někoho z venku a tahle studie je přesně o tom. Netahá z města peníze na realizaci, jen motivuje kompetentní lidi k přemýšlení, zda a co s daným prostorem půjde udělat. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.