Podpora venkova z Kraje

17.03.2019

Všichni bychom si asi přáli, aby se to nedělo, ale trend je silnější než ideály. Zkrátka, vesnice se vylidňují na úkor malých a větších měst a tohle téma je, a ještě bude, pro starostky a starosty pořádná výzva.
A je to v mnoha obcích vidět, jak se zastupitelstva snaží, jak zvelebují, jak podporují komunitní život, jak se zajímají o potřeby občanů, ale pomoc zvenčí se jim hodí. Jestli je to EU, jestli je to česká vláda (rozuměj ministerstva), nebo Olomoucký kraj, to není podstatné.
No a třeba Olomoucký kraj má pro jesenické vesnice speciální Program obnovy venkova, v němž je pro letošní rok 62 milionů korun a ačkoli je to částka pro celý kraj, vedení obcí našeho okresu se mohou o peníze ucházet v pěti dotačních programech. Tak například mohou chtít z těchto peněz opravit kus silnice či vybudovat chodník, postavit protipovodňové opatření, zrekonstruovat lávku či kulturní dům. Jeden speciální program je přímo určený na zpracování územního plánu, do čehož se obcím často nechce, teď mají možnost, kdyby třeba chtěli zakresli zajímavý projekt pro svoje spoluobčany. Je tu i program na podporu venkovských kamenných prodejen, které to v boji s nadnárodními řetězci mají hodně těžké, a možná se shodneme, že každému jednomu obyvateli malé vísky přejeme, aby si mohl koupit chleba a mlíko pohodlněji než návštěvou supermarketu v Jeseníku. Tak i s tímhle chce Olomoucký kraj pomoci.
Tak starostky, starostové, žhavte linky na Olomouc a hurá pro peníze ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.