Podnikatelská průprava na jesenické ZŠ

11.07.2019

Pokud nabádáme mladé lidi po škole k rozjetí vlastního podnikání, což může být dobrá volba pro člověka, který chce být finančně nezávislý a žít v Jeseníku, musíme se podívat na to, jak děti na podnikání připravujeme.
V tomto smyslu jako na zavolanou vstoupila na základní školy Česká spořitelna se svým programem Abeceda peněz, v Jeseníku si jej vyzkoušeli žáci 4. a 5. třídy zdejší základní školy. Tenhle zážitkový projekt má juniorům představit reálný finanční život, který na ně v dospěláckém věku čeká.
Není to žádná teoretická záležitost, děcka si regulérně sáhnou na byznys, kdy dají dohromady vlastní podnikatelský záměr - nápad, který pak musí zhmotnit, tedy založit fiktivní firmu, v ní vyvinout produkt, ten vyrobit, následně vymyslet obchodní strategii a v den D pak vlastní výrobky prodat. Chybí jen hrozba krachu v případě selhání některého z článků podnikatelského záměru. Žáci 4. C a 5. D si zvolili management, tedy ředitele, ekonomy a obchodní manažery a ti pak diskutovali nad náměty, co by třída, pardon zaměstnanci, měli vyrobit, aby to bylo prodejné, za kolik, jakou to potřebuje reklamu ... vše směřovalo k jarmarku, který se odehrál na Masarykově náměstí před pobočkou České spořitelny. Ta dětským firmám půjčila peníze na rozjezd, tj. primárně na nákup vstupních surovin. Tušíte správně, že prodeje dopadly dobře a obě třídy si tak vydělaly první vlastní peníze na školní výlety. Došlo i na důležitou zpětnou vazbu, v níž si v týmu vyříkali chyby a nedostatky, asi se však hlavně pochválili, jak se jim podnikatelské záměry podařilo dotáhnout.
Jejich rodiče možná už během letních prázdnin pociťují, jak se jejich děti rázem staví jinak ke kapesnému, no a třeba v nich tahle zkušenost zažehla nějaké budoucí ambice podnikat i v opravdickém životě ;-)
Jen houšť takových projektů, Česká spořitelna ve své nové moderní pobočce určitě ráda pomůže dalším třídám zrealizovat dětské podnikatelské nápady.

Foto (zdroj): archiv ZŠ Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.