Podnikatelé Jesenicka, stát chystá pomoc

23.03.2020

S vynaložením velkého úsilí se motoru regionální ekonomiky - podnikatelům - daří káru zvanou byznys držet na silnici. A to už ten stroj hlásí spoustu poruch, vyřazeny jsou gastronomie a cestovní ruch, mimo provoz je hodně obchodníků..., prakticky žádný soukromník nejede na plný výkon. Jen pro dokreslení významu soukromého sektoru, dle Registru ekonomických subjektů je v okrese Jeseník evidováno 10 661 subjektů (279 na 1 000 obyvatel je poměrně vysoké číslo), z toho živnostníci u nás tvoří přes 77 %, tedy 8 209 lidí má nějaký živnostenský list.
Na vyčíslení dopadu koronaviru na hospodářskou kondici Jesenicka je brzo, živnostníkům a firmám by se možná hodilo slyšet, jaké kompenzace v téhle bezprecedentní době pro ně chystá stát. Už jste asi slyšeli termín liberační balíček, do něhož po odsouhlasení parlamentem padne kromě jiného ošetřovné pro živnostníky starající se o dítě/děti ve věku 6 až 13 let? Těm stát vyplatí 424 korun na den. Zaměstnanec ve stejné situaci pobírá 60 % své mzdy.
Drobnou pomocí je odložení termínu podání daňového přiznání o 3 měsíce, přičemž téma daní ještě čeká na vládě debata, ve hře jsou i nějaké slevy a odklady, uvidíme.
Důležitým pro zaměstnavatele, jimž teď stojí výroba, je nařízení vlády, které firmám zakazuje propouštět pracovníky, a naopak jim vyplácet 100 %, přičemž 80 % z tohoto nákladu proplatí stát (za pracovníky v karanténě, kteří pobírají 60 % mzdy, to stát zaplatí celé). Kurzarbeit, tedy to tolik skloňované doplácení mezd v soukromých firmách státem, výměnou za to, že firma nepropustí, je zřejmě na spadnutí.
Dále připomínáme možnost čerpat na provozní náklady bezúročný Úvěr COVID, ačkoli poskytující Českomoravská záruční a rozvojová banka hlásí totální zahlcení žádostmi. Už se ale chystá 2. kolo.
Asi jste už slyšeli, že osobám samostatně výdělečně činným stát zřejmě na půl roku odpustí placení záloh na sociálním a nově i na zdravotním pojištění. O stejném scénáři se bude jednat i u zdravotního pojištění.
Víme, že bychom všichni raději jeli v normálním režimu, ale tenhle problém my jsme si nevybrali, ten prostě přišel a je teď na nás (včetně státu), jak se s tím popasujeme.
Doufáme, že pro všechny živnostníky, malé a střední podnikatele i velké firmy, jsme přinesli alespoň trochu pozitivna.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.