Podnikání 21. století, to je SEMACO

14.11.2018

Povíme vám dnes jeden pěkný podnikatelský příběh, který ač byl započat v divočejších devadesátkách, pokračuje i dnes a firma založená třemi kamarády je bezpečně etablovaná ve strojírenském průmyslu.
V roce 1993 dali tři bývalí spolužáci z lipovské základní školy hlavy dohromady a v Jeseníku založili společnost SeMaCo, jejíž název, jak překvapivé, symbolizují první dvě písmena příjmení každého z nich. Pro chytré hlavičky rozuzlení - Sekula, Margina, Czorny. Na startu společného podnikání umně využili svých zkušeností, znalostí, kontaktů a cizí jazyk, které nabyli. Tady máte důkaz o tom, co je pro vaši budoucnost důležité - makat na sobě, seznamovat se s lidmi a drtit jazyky. Pan Czorny, se kterým jsme si o SeMaCo povídali, žil od roku 1969 v Německu, kde 28 let(!) pracoval ve světové automobilce Mercedes. Tedy tihle tři tehdy čtyřicátníci se dohodli, že se stanou distributory špičkových nástrojů pro strojírenství. Začali v ČR budovat zastoupení světových výrobců fréz, vrtáků, závitníků, svěráků apod. Všechno přední firmy oboru, díky čemuž SeMaCo od začátku hrálo I. ligu.
A hraje ji i dnes, kdy už jsou všichni tři pánové mimo každodenní exekutivu, konzultantskou roli si ponechal už jen pan Czorny. Firma se jmenuje SEMACO tools and software, s.r.o., ale pořád jde o ty stejné zaměstnance (28), tu samou hrdost na svůj jesenický původ, a hlavně stejný podnikatelský hlad po úspěchu. Společnost kromě zastupování výrobců nástrojů prodává a servisuje software pro nástrojárny v ČR a SR, čili firma jistojistě zachytila technologický rozmach ve strojírenském oboru a chce patřit k lídrům trhu.
V tomto školním roce prohloubila spolupráci se zdejší strojní průmyslovkou. Studenti tak přijdou do kontaktu s počítačovými programy, jejichž ovládání jim může zajistit rychlejší rozjezd budoucích kariér, klidně třeba v SEMACO, nebo jiné strojírenské společnosti, na Jesenicku jich máme více.
Když mluvíte s posledním aktivním zakladatelem, panem Czornym, nemůže vás překvapit, jak moderní a zdravý pohled má na to, jak se má dělat byznys. Holt, skoro 30 let v automobilce Mercedes + 25 ve vedení firmy, vás pro život vybaví. Říká, že teď je ten správný čas regionu pomoci i nebyznysově, rád by k dlouholeté pomoci ZŠ v Lipové přidal další prospěšný projekt. Ozvěte se nám se seriózními nápady ;-) A pokud hledáte dobrého mentora, pan Czorny je tip positivJE.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.